Bles, reflektiv malzemelerde ilk akla gelen marka olmayı başardı

Bedri Travez: “Firmamız ağırlıklı olarak trafik tabelaları sektöründe kullanılan reflektiv malzemeleri tedarik etmektedir. Bununla birlikte açık hava reklamcılığının kullandığı muhtelif çeşit ve performanslı baskı reflektivleri piyasaya tanıtıp tedarik etmektedir. Bunun dışında iş güvenliğinde önemli bir yer tutan fotolümen folyolar ile mıknatıs folyolar da piyasaya sunduğumuz ürünler arasındadır. Kaliteden ödün vermeden bu ürünlerin geliştirilmiş çeşitlerini sürekli olarak pazarımıza tanıtıp satışını yapmaktayız”

Bles İç ve Dış Ticaret Ltd. Şti. yılların tecrübesi ile konusunda uzman bir kadronun birleştiği bir kuruluş. Trafik tabelaları alanında kullanılan reklektiv malzemelerin ithalat ve satışını gerçekleştiren Bles İç ve Dış Ticaret, 2020 yılını genel anlamda olumlu kapattığını açıkladı. Bles İç ve Dış Ticaret Genel Müdürü Bedri Travez, 2020 yılı ve 2021 yılına ait dergimizin sorularını yanıtladı.

2020 yılında bir taraftan pandemi diğer taraftan kur ve vergi artışlarıyla birlikte yaşanan ekonomik sorunlar her kesim tarafından yakından hissedildi. Bu bağlamda 2020 yılı firmanız açısından nasıl geçti?

Bedri Travez: Bles İç ve Dış Ticaret, Uzakdoğu ithalat ağırlıklı bir tedarikçi firmayız. Her yeni yılın ilk altı aylık planlamasını kasım ayında yapıp gerçekleştirmek için harekete geçeriz. Pandemi yapmış olduğumuz tüm planları tamamen bir plansızlığa çevirdi, önce Uzakdoğu’nun kapanması, fabrikaların durması, ardından siparişlerimiz yüklenmeye hazırken ülkemizin kapanması dolayısı ile bu defa bizim yüklemeleri erteletmemiz, ardından ilave gümrük vergileri tüm maliyetleri önemli ölçüde etkiledi. 2020 yeni yılına ticari anlamda mayıs ayında başladık diyebiliriz. Netice olarak tüm olumsuzluklara rağmen daha sonraki aylarda yaptığımız çalışmalar ile 2020 yılı genel anlamda firmamız adına olumlu geçmiştir.

Yıl içinde yoğunlaştığınız ve piyasada tarafından daha fazla talep gören ürünleriniz neler oldu? Bunun yanında 2020 yılında sektöre yenilik noktasında sunduğunu ürünler oldu mu?

Bedri Travez: Firmamız ağırlıklı olarak trafik tabelaları sektöründe kullanılan reflektiv malzemeleri tedarik etmektedir. Bununla birlikte açık hava reklamcılığının kullandığı muhtelif çeşit ve performanslı baskı reflektivleri piyasaya tanıtıp tedarik etmektedir. Bunun dışında iş güvenliğinde önemli bir yer tutan fotolümen folyolar ile mıknatıs folyolar da piyasaya sunduğumuz ürünler arasındadır. Kaliteden ödün vermeden bu ürünlerin geliştirilmiş çeşitlerini sürekli olarak pazarımıza tanıtıp satışını yapmaktayız.

Firmanızın pandemi sürecinde satış, pazarlama, ürün tanıtımı, servis vb. konularda yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgi verir misiniz?

Bedri Travez: Fuarların yapılamadığı, seyahatlerin çok kısıtlı olduğu bu süreçte müşterilerimizle dijital kanallar ile daha sıkı bir çalışma içinde olmaya gayret ettik. Uzunca bir süre evden çalışıp, şirket elemanlarını değişik günlerde kısa mesai saatleri ile istihdam ederek (her birinin tam gün ve tam maaş çalışma hakları ile) pazarda tanıtımlarımızı ve müşteri memnuniyetini üst seviyede tuttuk.

Dijital baskı teknolojilerinin kullanım alanlarının yaygınlaşmasının firmanıza ve satışlarınıza olumlu etkileri oldu mu?

Bedri Travez: Ağırlıklı trafik tabelalarına ürün tedariği yapmaktayız. Trafik tabelalarında istenen ve gerekli olan uzun süreli ve performanslı baskı dayanıklılığı serigrafi yöntemi ile sağlanmaktadır. Son yıllarda dijital baskı makine ve boya üreticileri bu konuda büyük ilerleme kat etmişlerdir. Buna bağlı olarak bizlerde pazara sunduğumuz ürünlerin baskı yüzeylerinin yeni teknolojilere uyumlu olması konusunda çalışmaktayız. Neticede buradaki başarı satışlarımıza da olumlu olarak dönmektedir.

Her ürünü satmak yerine, belli ürün gruplarında yoğunlaşan firmaların daha fazla başarılı olduğunu ifade ediliyor. Sizin bu çerçevede düşünceleriniz nelerdir?

Bedri Travez: Firmamızın temel görüşü zaten bu yöndedir. Uzun yıllardır “SAND” ana markamız altında belli standartlar altında ürettirdiğimiz SAND LITE, SAND LUM, SAND MAG gibi kendi içinde geniş bir çeşit oluşturan ürünleri pazarlamaktayız.

Distribütörlüğünü yaptığımız G. Kore Reflomax firması ile de önemli geliştirmeler içerisindeyiz. Bu konuda gerek malzeme gerek teknik bilgiler konusunda piyasanın önde gelen çözüm ortağı olduğumuzu düşünüyorum.

2020 yılı ticari ve ekonomik anlamda firmanız açısından nasıl geçti? Belirlediğiniz hedeflere ulaştığınızı söylemeniz mümkün mü?

Bedri Travez: Her ne kadar 2020 yılı bizim için ekonomik olarak olumlu geçmiş olmasına rağmen bunu iyi bir yıllık planlamaya bağlamak yanlış olur, ancak günlük konjonktürü doğru değerlendirdik diyebiliriz.

2021 yılına yönelik endüstriyel reklam ve dijital baskı teknolojileri sektörüne vermek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Bedri Travez: 2021 yılının 2020 yılından daha zor geçeceği kanısındayım. Geçen yılın maliyetlerini bu yıl ödeyeceğiz gibi geliyor. Gerek artan gümrük vergileri, gerek artan döviz kurları ve son dönemde artan banka faizlerine ilave ithalat navlunlarındaki belirsizlik ve inanılmaz fiyat artışları, hem maliyetlendirme de hem de firmaların ihtiyacı olan finansmanda büyük zorluklar ile karşı karşıya kalacağımızı gösteriyor.

Serbest ticarette rekabet esastır, ancak aynı gemide olan firmalar olarak dayanışmanın da rekabet kadar önemli olduğuna inanıyorum. Bunu göz önünde tutalım diyorum. İlk söylemem gereken cümleyi son olarak söyleyerek bitirmek istiyorum. Allah pandemi dolayısı ile kaybettiğimiz tüm vatandaşlarımız yattıkları yerde huzur, geride kalanlarına sabır, tüm toplumumuza akılla ve inançla bilimden şaşmama konusunda güçlü ve bir olmalarını diliyorum. Her yeni gün yeni bir umuttur.  Mutlu ve umutlu bir yeni yıl dileğiyle.

Print Friendly, PDF & Email