Enerji Dijital Yeni Bir Distribütörlük Üstlendi

Enerji Dijital, Türkiye pazarında yakından tanınan Crystal Jet ile makine parkurunu güçlendirdi.

Enerji Dijital Uzakdoğu’nun önemli markası Crystal Jet’in Türkiye’deki ikinci distribütörü oldu. Sektörümüzde malzeme tedariği konusunda tanınan Enerji Dijital, gelişen piyasa şartları çerçevesinde makine alanına yöneldi. Bu çerçevede Skyjet, Starjet ve Startex gibi markaları bünyesinde bulunduran Enerji Dijital, son olarak Türkiye pazarında yakından tanınan Crystal Jet firmasının Türkiye pazarındaki ikinci distribütörü oldu.

Enerji Dijital, geniş bir ürün yelpazesine sahip olan Crystal Jet firmasının 6000 serisi makinelerinin yanı sıra UV, flatbed ve seramik alanındaki makinelerine yoğunlaşacak. Teknik servis ve yedek parça konusunda piyasanın beğenisini kazanan Enerji Dijital, bünyesine Crystal Jet markasını eklemesinin ardından teknik servis ekibini güçlendirdi. Enerji Dijital yetkilileri, Temmuz ayında Çin’de düzenlenen Sign Fuarı’nda Crystal Jet ile resmi anlaşmayı imzaladı. Ilk etapta siparişi verilen makinelerin Türkiye pazarındaki satışı gerçekleştirildi. Enerji Dijital Yöneticisi Sururi Akın, yeni distribütörlük anlaşması ve hedeflerine ilişkin sorularımızı yanıtladı.

Öncelikle yapılan anlaşmanın sektörümüze ve sizlere hayırlı olmasını temenni ederiz. Anlaşmanın detaylarını öğrenebilir miyiz?

Uzakdoğu’dan zaten daha önce solvent baskı makinelerini Seiko baskı kafalı bilinen ve tanınan markaların satışını gerçekleştiriyorduk. Bu noktada Crystal Jet firması da takip ettiğimiz ve beğendiğimiz markalar arasında yer almaktaydı. Mart ayında Guangzhou’da düzenlenen Reklamcılık Fuarı’nda, Crystal Jet yetkilileriyle görüşmelerde bulunduk. Bu talepte tamamen karşı taraftan geldi. Şirketimize göstermiş oldukları ilgi bizleri iki açıdan oldukça memnun etti. Türkiye’de distribütör arayışında tercih edilen firmalardan biri olmak ve Türkiye pazarında aranan markalardan biri olmak firmamız açısından hem sevindirici hem de gurur verici bir gelişmedir. Enerji Dijital, Türkiye pazarındaki satış pazarlama hizmetleri, güvenilir teknik servis hizmetleri ve müşteri memnuniyetini hedefleyen anlayışı ile yurt dışındaki firmaların tercihi olmaktadır. Crystal Jet’in şirketimizi seçmesinde yine yurt dışındaki önemli markaların yönlendirmeleri olmuştur. Bu noktada yapılan görüşmelerin ardından karşılıklı olarak anlaşmaya vardık. Temmuz ayında Çin’de Şangay şehrinde düzenlenen Sign Fuarı’nda resmi anlaşmayı imzaladık. Yapılan anlaşmanın hem sektörümüze hem de şirketimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Anlaşmanın ardından Türkiye pazarında satış ve pazarlama hizmetleri yürütülecek makine ve malzemelerin siparişlerini verdik. Sipariş verdiğimiz ilk 5 makinenin Türkiye’de satışı tamamlandı. Enerji Dijital olarak Crystal Jet markasına son derece önem vermekteyiz. Gerekli altyapı çalışmalarını oluşturduk. Crystal Jet hem dünyada hem de Türkiye pazarında yakından tanınan bir markadır.

Crystal Jet’in çok geniş bir ürün yelpazesi var. Siz, hangi modellerine yoğunlaşacaksınız?

Crystal Jet, hem baskı kalitesi hem de performansı ile her zaman tercih edile markalar arasında yer almaktadır. Crystal Jet firmasının, çok büyük bir marka olduğunu belirtmek isterim. Çok geniş bir ürün yelpazesine sahip. Enerji Dijital olarak biz belli modeller üzerine yoğunlaşmayı planlıyoruz. Şu an yoğun olarak Crystal Jet 6000 serisi üzerinde durmaktayız. Bu modele yönelik verdiğimiz siparişlerin tamamının satışı gerçekleştirildi. Bunun yanında Crystal Jet solvent baskı makinelerinin yanı sıra en son düzenlenen Şangay’daki fuarda sergilediği roll to roll UV baskı makineleri bulunuyor. Bu modeller ilk defa bu fuarda lanse edildi. UV baskı makineleri ile birlikte, flatbed makineler gibi çok geniş bir ürün yelpazesi oluşturdu. Yine Crystal Jet, sektörümüzün dışında yer alan seramik baskı alanında çeşitli makineler geliştirdi. Bu makinelere yönelik pazar çalışmalarına başladık. Oldukça güzel tepkiler almaktayız.

Crystal Jet ile yaptığınız anlaşmasının ardından şirketinizin yapısında bir değişiklik oldu mu? Crystal Jet Türkiye’de sizden başka bir firma tarafından daha temsil ediliyor. Bu noktada nasıl bir rekabet stratejiniz olacak?

Crystal Jet ile çok kapsamlı ve geniş bir anlaşma gerçekleştirdik. Bu çerçevede şirketimizi de bu yapıya uygun bir konuma getirdik. Güçlü bir teknik servis ağına sahip olduğumuz müşterilerimiz tarafından bilinmektedir. Bu noktada daha iyi hizmet verebilmek için ekibimizi güçlendirdik. 6 kişilik teknik servis ekibimizin 2’si bölgesel olarak sürekli Anadolu’ya hizmet verecek. Bildiğiniz gibi Crystal Jet Türkiye’de bir firma tarafından daha temsil ediliyor. Bu noktada fiyat rekabetinden ziyarete hizmet rekabeti içinde olmayı hedefliyoruz. Çünkü belirli bir fiyat standardı oluştu. Burada hizmet farkı ön plana çıkacak. Enerji Dijital olarak amacımız, Crystal Jet baskı makinelerinin üst düzey performans ile sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlamak olacak. Ayrıca, tüm makineler için her an yedek parça ihtiyacı oluşabilir. Bunun için güçlü bir yedek parça stoğu ile makinelerin sürekli çalışır halde olmasını sağlayarak müşteri memnuniyetini sağlayacağız.

Enerji Dijital bugün itibariyle, SKY JET UV Flatbed Makineleri, Star Jet Epson DX5 ve DX7 kafaya sahip Eko Solvent Makineleri, Startex tekstil süblime baskı makineleri ve Crystal Jet solvent makineleri olmak üzere 3 büyük markanın distribütörlüğünü yürütmektedir. Müşteri memnuniyetini sağlamak için teknik servis ve güçlü yedek parça stoğu ile destek vermeniz gerekir. Enerji Dijital teknik servis ve yedek parça konusunda güçlü bir firma olmayı başarmıştır. Bunu bugüne kadar çalıştığımız ve bizden hizmet alan firmalardan da duyabilirsiniz. Müşterilerimiz biliyor ki, Enerji Dijital, garanti kapsamında olsun veya olmasın, makineye çok hızlı bir şekilde servis ve yedek parça hizmeti vermektedir. Bu servisi hızlı verebilmek için de güçlü bir yedek parça stoğuna ihtiyacınız olacaktır.

Enerji Dijital’i sektörde başarılı kılan özellikler nelerdir?

Enerji Dijital piyasada malzeme tedarikçi olarak tanındı. Ancak değişen piyasa şartları bizi malzeme konusunun yanı sıra makine tedariğine yöneltti. Bugüne kadar ülkemizde çok sayıda makine satışı gerçekleştirildi. Müşteri ziyaretlerimizde, alınan makinelerin servis hizmeti olmadığı için atıl durumda olduğunu, gerekli hizmetleri alamadıklarına şahit olduk. Bu noktadaki gelişmeler de bizi makine satışına yöneltti. Ayrıca şirket olarak çok fazla makine satmak gibi bir hedefimiz olmadı. Biz, çok iyi hizmet verebileceğimiz düzeyde makine satışı gerçekleştirmeyi hedefleyen bir yapıya sahibiz. Yani Enerji Dijital olarak hedefimiz makine satışını yaptığımız müşterilerimize memnuniyetini sağlayarak ikinci veya üçüncü makinelei sunmaktır. Bugüne kadar bunu da başardığımızı düşünüyorum. Makine satışı yaptığımız müşterilerimizin % 70’i ikinci makine yatırımında yine Enerji Dijital firmasını tercih ettiler. Müşteri ikinci ve üçüncü makinesini aynı firmadan temin ediyorsa, bu aldığı hizmetten memnuniyetini bir göstergesidir. Eğer müşteri memnun değilse, ikinci veya üçüncü makineyi satamazsınız. Sonuç olarak Enerji Dijital makine ve malzeme satışını birlikte yürütmeye devam edecek. Ancak şu an oluşturduğumuz yapıda makine satışına daha fazla yoğunlaştık. Yine makineleri yanı sıra kullandıkları boyaları da temin etmekteyiz. Makinelerden yüksek performans elde edilebilmesi için makineye uyumlu boyaların kullanılması son derece önemlidir. Boya konusu zaten bir teknik servis hizmetidir. Biz satışını yaptığımız tüm makinelerde kullanılan boyaların özel profil cihazımızda kontrol etmekteyiz. Oluşturduğumuz renk profilleri ile makineyi satın aldığımız yerden bile daha kaliteli baskı yapmalarını sağlamaktayız. Sonuç olarak herşeyin başı güçlü bi teknik hizmeti sağlamaktır. Ne kadar düzgün ve hızlı bir teknik servis oluşturursanız, müşteriler tarafından o derecede tercih edilirsiniz.

Önümüzde yaklaşan bir Sign İstanbul Fuarı var. Bu fuar için hazırlıklara başladınız mı? Sign İstanbul Fuarı’nda Enerji Dijital olarak farklı yenilikleriniz olacak mı?

Sign Istanbul 2012 Fuarı için hazırlıklarımız devam ediyor. Fuara yönelik çok farklı yeniliklerimiz olacak. Bu noktada dünya pazarında takip ettiğimiz gibi UV baskı makineleri ön plana çıkıyor. Bu bağlamda Enerji Dijital’in farklı yenilikleri ve çalışmaları olacak. Bu da zamanı geldiğinde sizlerin aracılığıyla paylaşmak isteriz.

Sektöre vermek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Enerji Dijital, kırıcı rekabetten ziyade, birbirine saygılı, etik kurallar çerçevesinde hizmet veren, işine yoğunlaşan bir firma olarak çalışma hayatına devam etmeyi amaçlamaktadır. Sonuç olarak sektör firmaları olarak aynı geminin içindeyiz. Bunun için tüm meslektaşlarımızın birbiriyle sürekli fikir alışverişinde bulunabileceği, aynı masa etrafında konuşabileceği, büyüklerimizin büyüklüğünü bilerek, küçüklerimiz de küçüklüğünü bilerek saygı ve sevgi içinde bir sektör olmalıyız. Her firma kendi ürününün artı özelliklerini müşterilerine anlatarak ticari faaliyetlerine devam etmelidir. Kırıcı rekabetin kimseye faydası olmaz. Hizmetin ön plana çıktığı bir sektörde hem kalite, hem de karşılıklı memnuniyet artar.

 

Print Friendly, PDF & Email