Pigment Reklam, teknoloji, kalite ve verimliliği buluşturuyor

Pigment Reklam, swissQprint, HandTop ve bullmer markaları ile müşterilerin esnek üretim adeti ve farklı tasarım taleplerine, hızlı ve sağlam sevkiyat isteklerine net yanıt verebiliyor.

2017 yılının başından bu yana ekonomik göstergelerdeki iyileşme endüstriyel reklam pazarına da doğrudan yansıdı. Sektörün önde gelen firmalarından Pigment Reklam da dijital baskı pazarının büyümesiyle birlikte müşteri portföyünü genişletmeye devam ediyor. Dijital baskı firmalarının yanı sıra, mobilya, PR, promosyon ve birçok alandan direkt yatırım yapmak isteyen firmalardan talep görüyor. 2017 yılında yaşanan yatırım artışıyla ilgili olarak Pigment Reklam Firma Sahibi Serkan Çağlıyan sorularımızı yanıtladı.

Efendim, dergi okuyucularımız için firmanız hakkında bilgi verir misiniz? Ne zaman kuruldu? Hangi alanlarda faaliyet göstermektedir?

Dijital baskı ve endüstriyel reklamcılık alanlarındaki deneyimlerimizle birlikte, Pigment Reklam 2010 yılında kurumsal olarak sektörel çalışmalarına başladı. Dijital baskı pazarındaki ve teknolojilerindeki hızlı dönüşüm nedeniyle kesintisiz olarak kendimizi geliştirmeye adadık. swissQprint ve HandTop UV baskı makineleri, baskı boyaları, yedek ve sarf malzemelerin yanı sıra yazılım çözümlerimiz komple bir baskı hattı oluşturmak için gerekenleri sağlıyor. Ayrıca baskı sonrasında işin kullanım amacına göre kesimi için de bullmer Digital Cutting’i portföyümüze ekledik. Kısaca yeni başlayan firmalardan endüstriyel çaptaki işletmelere kadar bütün dijital baskı işletmeleri ve bununla bağlantılı uygulama alanlarını hedef pazarlarımız içinde yer alıyor.

Pigment Reklam’ın sunduğu çözümler ve temsil ettiği markalar hangileridir? Bu markaların sektördeki yeri ve konumun hakkında bilgi verir misiniz?

Pigment Reklam’ın amiral markası olarak, İsviçre merkezli swissQprint’i söyleyebilirim. Görece genç bir marka olmasına karşın, swissQprint hızlı bir gelişimle, sunduğu yenilikleri küresel pazara kabul ettirdi. Pazara sunduğu Oryx, Impala ve Nyala modellerini sürekli geliştirdi. Bugün 3. nesil diyebileceğimiz Nyala LED ve Impala LED modelleri alanlarında rakipsiz bir hız ve kalite sunuyor. Bunun yanı sıra, Avrupa standartlarında ama daha düşük bütçelerle çalışmak isteyenler için HandTop markamız sunduğu seçeneklerle dikkat çekiyor. Grafik kesim işleri için Alman mühendisliğinin ürünü bullmer markamız hazır bulunuyor. bullmer grafik, kompozit, konfeksiyon, otomotiv, döşeme/mobilya ve ambalaj alanlarında her türlü malzemeye kesin çözüm sağlıyor. Yazılım alanında ise en son RIP versiyonları ile Caldera, ürün portföyümüzde yer alıyor. Sunduğumuz tüm çözümler rakipleriyle sadece fiyat bazında rekabet etmiyor, onlara hem teknolojik olarak hem de kalite ve verimlilik açısından üstün geliyor.

2017 yılının ilk 6 aylık dilimi tamamlandı. Geçen sürece ilişkin bir değerlendirmenizi alabilir miyiz? Sektörün hareketliliğini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye ekonomisi 2017’nin ilk yarısında kimsenin beklemediği bir hareketliliği ve büyümeyi elde etti. 2016 yılında yaşanan olaylar nedeniyle 2016’nın ikinci yarısı ve özellikle son çeyreği ciddi kayıplarla kapatılmışken, 2017 yılı için beklentiler oldukça olumsuz görülüyordu. Ancak ekonomik parametreler beklentileri alt üst ederek, her sektörde büyümeyi gösterdi. Bizler de birçok yeni müşteriye ulaşmayı başardık. Dijital baskının uygulama alanlarının genişlemesine paralel olarak müşteri profilimiz de çeşitlendi. Dijital baskı firmalarının yanı sıra, mobilya, PR, promosyon ve birçok alandan direkt yatırım yapmak isteyen firmalar bizlere başvurdu. Bu bizler için oldukça iyi bir gelişmedir. Büyümemizi dar bir alanda sayısal artışla değil, pazarımızı genişleterek yapıyoruz.

Satışını yaptığınız çözümler arasında daha fazla ilgi hangi ürünlerde yaşanıyor? Bu ilgiyi neye bağlıyorsunuz?

UV baskı çözümlerimiz yoğun ilgi görüyor. Çünkü bu çözümlerimiz hem yeni teknolojilerle desteklendi ve güçlendirildi hem de insan sağlığı ve çevre için önemli kriterleri karşılıyor. swissQprint’in FESPA Amsterdam’da tanıttığı yeni modelleri Impala LED ve Nyala LED ulaşılması güç bir alanda liderliği eline aldı. Opsiyon zengini bu makinelerimizi bu yıl içinde Türk baskı endüstrisine tanıtacağız. swissQprint’in 2. jenerasyon modelleri Oryx 2, Impala 2 ve Nyala 2 ise Türkiye pazarında ciddi bir başarı elde etti. Müşteri memnuniyetini karşılayacak hız, verimlilik, kalite ve düşük üretim maliyeti bu ilginin nedeni olarak dikkat çekiyor.

Sektörümüzde teknik servis hizmeti son derece önem taşıyor. Bu alanda nasıl bir çözüm sunuyorsunuz?

Teknik servisimizi ve müşteri hizmetlerimizi iki temel başlıkta görebiliriz. Öncelikle önleyici/koruyucu çalışmalarımız var. Müşteriye kullanıcı dostu çözümler sunmak ve firma ile operatörü makine hakkında detaylı olarak bilgilendirmek burada yer alıyor. Makinenin sınırlarını ve gücünü bilmeden yapılacak çalışma ya makine arızasına ya da sonuçları tatmin edici olmayan baskılara neden olur. Bu nedenle öncelikle makiyi tanıtıyoruz. Sonrasında kurulum ve ilk çalıştırmalardan sonra düzenli takibi sağlıyoruz. 7/24 çalışma halinde bile makinenin arkasında duruyoruz. Teknik servisimiz öncelikle anlık olarak uzaktan bağlantı ile sorunu çözmeye çalışır. Bir sonraki aşamada bizatihi makine üzerindeki kontroller ve bakım için tesis ziyaretleri gerçekleştirilir.

Mevcut pazar koşulları çerçevesinde ne tür satış ve pazarlama politikası uyguluyorsunuz?

Döviz kuru geçmişteki gibi uzun vadeli bir stabiliteye sahip değil. Bu nedenle yatırımcılar ciddi endişe duyabiliyorlar. Bunu aşmak için onlara satış öncesinde gerekli bilgilendirmeleri ve bütçe seçeneklerini oluşturuyoruz. Yatırım bütçesini etkileyen makine opsiyonlarını detaylı olarak sunuyoruz. Sonuçta çoğu zaman ortaya çıkan rakam, onların planladıkları rakamın bile altında kalıyor. Önemli olan müşteriye makine satışı ile başlayan bir ilişkimiz olduğunu göstermek, bu nedenle satış rakamından ötesine bakıyoruz. Müşterimiz de bunu bildiği için bizi tercih ediyor.

Sosyal medyayı yeterli derecede kullanıyor musunuz? Bu mecralara bakışınız nasıl?

Facebook ve twitter başta olmak üzere sosyal medyayı kurumsal olarak kullanıyoruz. Ancak, ne yazık ki Türkiye’de sosyal medya iş anlamında halen kullanışlı bir düzeye ulaşmadı. Ancak bu alanın potansiyelini görüyor ve ısrarla burada yer alıyoruz. Günlük olarak makinelerimiz, yenilikler ve çözümler hakkında paylaşımlarımız oluyor. Müşterilerimiz makinelerle ilgili sorularını bu kanallardan sorabiliyor ve hızla yanıt verebiliyoruz. Katıldığımız etkinliklerden, fuarlardan paylaşımlarımızı sosyal medya üzerinden yaparak ziyaretçilerimizi bu deneyime ortak ediyoruz.

Yeni ürün, yeni proje ve hedeflerinizle ilgili neler söylemek istersiniz?

Önümüzdeki dönemde Türkiye pazarına Nyala LED ve Impala LED’i getirmek istiyoruz. Bunun için çalışmalarımız sürüyor. Türk baskı endüstrisinin düşük fiyat rekabetinden kalite ve sürdürülebilirlik ilkelerine bağlı rekabete geçişinde bu çözümlerimizin sektöre önemli bir katma değer sağlayacak. swissQprint, HandTop ve bullmer markalarımız ile müşterilerin esnek üretim adeti ve farklı tasarım taleplerine, hızlı ve sağlam sevkiyat isteklerine net yanıt vermeyi sürdüreceğiz.

Son olarak sektöre vermek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Sektörümüz yerli ve yabancı üreticileri ile oldukça canlı ve büyümesini sürdürüyor. Ancak rekabette uyulması gereken kurallar var. Etik ilkeler çerçevesinde karşılıklı marka kötülemeleri yerine, kendi çözümlerimizin üstünlüklerini anlatalım. Dijital baskı pazarını büyütmeye dönük çalışmalarda işbirliği yürütmeliyiz. Sürekli ve dengeli büyüyen bir pazar için yapılacak çalışmalar, hepimizin yararına olacaktır.

Print Friendly, PDF & Email