Prodigital Genel Müdürü İbrahim Tekeş: “2022 yılının daha öngörülebilir bir yıl olmasını temenni ediyoruz”

İbrahim Tekeş: “2022 yılında öngörülebilir, istikrarlı ve ticari ahlakın oturduğu bir zemin oluşur ve olumsuzlukların yerine ticaretin konuşulduğu bir yıl olur” 

 

Prodigital Genel Müdürü İbrahim Tekeş, Dijital Teknik Dergisi’nin değerlendirme sorularını yanıtladı.

 

2021 yılının son çeyreği, döviz kurlarındaki dalgalanmalar nedeniyle oldukça zorlu geçti. Ancak alınan önlemler neticesinde kurlardaki tansiyon düşürüldü. 2021 yılına ait sizin bir değerlendirmenizi alabilir miyiz?

İbrahim Tekeş: 2021 yılına son çeyreği ayrı tutup genel olarak baktığımızda Prodigital olarak oldukça yoğun bir yıl geçirdik diyebiliriz. Pandeminin etkisinin azaldığı ve kapanmaların konuşulmadığı Temmuz, Ağusos ve Eylül hatta Ekim ayı da dahil olmak üzere firmamız adına çok verimli bir dönem geçirdik diyebiliriz. Eylül ayında okulların açılması, fuarların düzenlenmesi ile oluşan olumlu hava birçok yatırımcının ertelemiş oldukları yatırımlarını gerçekleştirmek için zemin oluşturdu. Prodigital olarak o dönem de katılmış olduğumuz 4 farklı fuar ile bu olumlu havadan yararlandık ve pandeminin ardından çok güzel bir dönem geçirdik. Ancak 2021 yılının son aylarında yaşanan döviz kurlarındaki dalgalanmalar bu olumlu havayı dağıtıp öngörülemez bir durum oluşturdu. Dolayısıyla özellikle ithalatçı firmalar açısından ticaret durma noktasına geldi. Bunun yanında tedarik zincirindeki kırılmalar artan nakliye fiyatları , ve kurdaki dalgalanmadan dolayı fiyatlandırma yapamamak sektörü oldukça zor duruma düşürdü ve ciddi anlamda kur farkından dolayı kayıplara neden oldu. Alınan önlemlerden sonra kurdaki tansiyon düşürülmüş olsa da hala maliyetler yüksek ve belirsizlik devam ediyor. Umarız 2022 de Devletimizin alacağı yeni önlemler ile birlikte daha öngörülebilir ve dalgalanmaların olmadığı bir yıl geçiririz.

Artık pandeminin etkilerinden çıkılmaya ve daha çok ticaret konuşulmaya başlandı. Sizin bu konudaki düşünceleriniz nelerdir ?

İbrahim Tekeş: Aslında söylediğiniz gibi tam da pandeminin etkisinden çıkmaya başlamıştık ve piyasada oluşan olumlu hava ile birlikte ertelenen yatırım planları gündeme alınmaya başlamıştı ve iyi de gidiyordu. Ama kurlardaki bu dalgalanmalar pandeminin etkisinden bile daha fazla etkiledi sektörü. Bunun yanında yüksek enflasyon küçük yatırımcının alım gücünü zayıflattı. Kurların yüksekliği ve bankaların kredileri kısmaları da piyasayı durdurdu. Dolayısıyla kurlardaki şuan ki durum uzun vadede stabil ve öngörülebilir hale gelirse tekrardan ticaret, iş konuşmaya başlayabiliriz diye umuyorum.

Yıl içinde yoğunlaştığınız ve piyasa tarafından daha fazla talep gören ürünleriniz neler oldu ? Bunun yanında 2022 yılında sektöre yenilik noktasında sunduğunuz ürünler oldu mu ?

İbrahim Tekeş: Prodigital olarak 30 yılı aşkın süredir Sign sektöründen Tekstil, halı sektörüne, Ambalaj sektöründen Ahşap Mobilya sektörüne Kadar birçok sektöre yoğunlaşıyoruz ve sektörlerin dijital baskı ve diğer ihtiyaçlarına cevap veriyoruz. Pandeminin etkisiyle 2020 yılından itibaren ev tekstili, ambalaj ve reklam sektöründe ciddi bir hareketlilik yaşandı. Ambalaj sektöründe 2020 yılından itibaren araştırma içine giren yatırımcılar 2021 yılında bu araştırmalarını yatırıma dönüştürdü ve bu sektörden çok talep gördük. Ambalaj sektörünün az adetli, hızlı, ve kesim kalıpsız  üretim ve numune çalışmalarına yönelik sunduğumuz dijital kesim sistemlerimize yoğun talep vardı.  Bu talebe karşılık Prodigital olarak  Ambalaj sektörüne yönelik uv baskı sistemleri ve Dijital Kesim sistemleri  yoğunlaştığımız ürünlerimiz arasındaydı.  Ambalaj sektörüne yönelik uzun yıllardır distribütörlüğünü yaptığımız Alman teknolojisi  Aristo Dijital Kesim Sistemlerinin hızlı, hassas kesim, üretim otomasyon ve inovatif çözüm sunan 100 cm den 800 cm e kadar konveyörlü ve flat tabla opsiyonlu modelleri ve yine kendi markamız olan ProCut Dijital kesim sistemlerinin 100cm x 130cm den 300cm x 200 cm e kadar flat tabla ve konveyör opsiyonlu modelleri yoğunlaştığımız ve yoğun talep gören ürünlerimiz oldu.Önümüzdeki yılda ProCut Dijital Kesim Sistemlerinin ProCut MKC serisi 80cm*60 cm ve 90cm* 120 cm tam otomatik malzeme beslemeli kesim kalıpsız kolay numune ve numuneden üretime geçiş için özellikle ambalaj, copy center, ozalit ve matbacılara yönelik sunacağımız ürünlerimiz arasında yer alacak.

Yine bu dönemde çok hareketli geçen ve yoğun talep üzerine yoğunlaştığımız Tekstil ve halı sektörü oldu diyebiliriz. Prodigital uzun yıllardır tekstil sektörüne birçok yenilik sundu ve sunmaya devam ediyor. Bu dönemde talebin arttığı tekstil ve halı sektörüne kurduğumuz Dijital Halı Baskı Hattı ve Kaymaz Taban Halı Baskı sistemleri ile sektörün talebine cevap verdik.  Gongzheng in Endüstriyel tasarımıyla ön plana çıkan ve parçalanıp temizlenebilen fuji dimatix starfire baskı kafası ile hızlı ve kesintisiz üretime cevap veren GZS3204 Plus modelimiz bu hatlara entegre olarak sektör tarafından yoğun ilgi gördü. Bunun yanında Gongzheng in Yeni teknoloji orijinal Epson İ3200 baskı kafalı, hızlı ve endüstriyel üretimlere cevap veren  Thunderjet AC1904T ve GS1908T Süblime Transfer Baskı Makinesi Modellerimiz yoğun ilgi gördü. Diğer yandan 2021 yılında Özellikle promosyon, iş elbiseleri ve tişört sektörünün dijital baskı ihtiyacına hızlı, tuşesiz renk ve kumaş ayrımı yapmadan her türlü pamuk, polyester, ham bez, deri, penye, saten vb yüzey üzerine transfer baskı imkanı sunan Protexjet TP60 Dijital Toz Transfer Baskı (DTF) Makinemiz sektör tarafından yoğun ilgi gören ve bizim yoğunlaştığımız ürünler arasındaydı.

Yine yıl içinde Reklam, Fuar , stand , ahşap, mobilya , cam suni deri vb sektörlerin hem tabaka hemde rulo malzemelerine uv baskı çözümü sunan Hibrit uv modellerimiz yoğun ilgi gördü. Kompakt tasarımıyla ön plana çıkan opsiyonel ricoh gen5 /Gen6 baskı kafalı , 180 cm baskı genişliğine sahip hem rulo hem de tabaka malzemelere dijital uv baskı imkanı sunan Gongzheng GZF1808D HİBRİT Dijital Led Uv Baskı Makinemiz Piyasa tarafından yoğun ilgi gördü. Bu modelimizin büyük ebatı olan 320 cm baskı genişliğine sahip Gongzheng GZF3208D Hibrit Led uv Baskı Makinemiz geçtiğimiz yıl sektörün önde gelen birçok firmasına kuruldu ve çalışmaya devam ediyor.

Dijital baskı teknolojilerinin kullanım alanlarının yaygınlaşmasının firmanıza ve satışlarınıza olumlu etkileri oldu mu?

İbrahim Tekeş: Prodigital olarak uzun yıllardır birçok sektöre gelişen dijital baskı teknolojilerini sunuyoruz ve sunmaya devam ediyoruz. Gelişen Dijital Baskı Teknolojileriyle birlikte Dijital baskının kullanım alanlarının da yaygınlaştığını görüyoruz. Dolayısıyla geçmişte birkaç sektöre sunduğumuz dijital baskı teknolojileri artık Sign (reklam ) sektöründen Tekstil sektörüne, Cam, Ahşap, Mobilya, Deri Halı sektöründen, Yapı dekorasyon Sektörüne kadar hemen hemen her alana sunulabilmektedir.  Bu nedenle rakamsal olarak olumlu anlamda her geçen yıl firmamız büyümekte ve satışlarımız artmakta.Tabi burada bu kadar geniş bir alana  hizmet vermek bilgi , tecrübe ve geniş servis ağıyla mümkün olur. Prodigital de 30 yılık bilgi birikimi, arge çalışmaları ve tecrübesiyle her geçen gün daha geniş bir alana yayılan dijital baskı sektörüne hizmet vermeye devam ediyor.

Her ürünü satmak yerine, belli ürün gruplarında yoğunlaşan firmaların daha fazla başarılı olduğu ifade ediliyor. Sizin bu çerçeve de düşünceleriniz nelerdir ?

İbrahim Tekeş: Sektörümüz açısından baktığımızda aslında doğru bir tespit. Başarı bir sistemdir ve bu sistemin temeli bilgi tecrübe ve birikimdir. Dolayısıyla firmalara da başarıyı getiren sahip oldukları bilgi tecrübe ve birikimleridir. Onun için her firma kendi alanında bilgi ve tecrübesi çerçevesindeki işlere yoğunlaşmalıdır. Yani makineci makine satmalı, malzemeci piyasaya en iyi malzemeleri sunmalı, baskıcı da işini en iyi şekilde yapmalı. Ama bazen karşılaşıyoruz ki hem makine satıp hem malzeme satıp hem de baskı işini de yapmaya çalışan firmalar var. Bu gibi örneklere birçok sektörde rastlayabiliriz. Onun için her firma en iyi olduğu alanda yoğunlaşarak ve işini en iyi yaparak daha fazla başarılı olabilir.

Geçtiğimiz Eylül ve Aralık ayında sektörümüzle ilgili fuarlar düzenlendi. Fuarlarla ilgili düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?

İbrahim Tekeş: Prodigital olarak Eylül ve Aralık ayında toplam da 6 tane fuara katıldık. Eylül ayındaki Fuarlar ülkemizdeki olumlu havanın ve pandeminin de etkisinin azalmasıyla birlikte firmamız için çok başarılı bir şekilde geçti ve o dönem güzel satışlar da yaptık. Ama Aralık ayında ki fuar da, döviz kurlarında yaşanan dalgalanmalar sebebiyle son yılların en verimsiz fuarını geçirdik diyebiliriz.

Dergi okuyucularımız için satış ve pazarlamasını yürüttüğünüz ürünler hakkında bilgi verir misiniz?

Prodigital olarak satış ve pazarlamasını yürüttüğümüz ürünleri  Solvent/ ecosolvent, Uv Baskı Sistemleri, Tekstil Baskı Sistemleri ve bunun yanında Dijital Kesim Sistemleri Olarak 4 grupta değerlendirebiliriz.

Solvent/ Ecosolvent grupta;  Endüstriyel, Fuji Dimatix Starfire parçası değiştirilebilen ve tamir edilebilen baskı kafalarıyla Gongzheng GZH5306SG 5.3 metre, Gongzheng GZM3204SG 320 cm, Gongzheng GZC3202SG 320cm ve Gongzheng in yeni modeli GZ printmaster 3204 Plus 320 cm modelleri, Gongzheng in Ecosolvent serisi Thunderjet AC1601S 160 cm yeni teknoloji Epson i3200 baskı kafalı, Thunderjet AC1803S 180 cm, Thunderjet C1601S 160 cm yoğun ilgi gören modellerimizden bazılar.

Bunun yanında Mutoh un yeni Ecosolvent serisi Mutoh XpertJet XPJ-1642SR ve XPJ-1682SR özel olarak geliştirilmiş son nesil mikro piezo baskı kafaları, tescilli Drop Master 2 teknolojisi ve Mutoh i2 Dalgalı Baskı teknolojisiyle ürün portföyümüz içerisinde yer alıyor.

UV Baskı Sistemlerimizi de Flatbed(tabaka), Hibrid ve Roll to roll (rulodan ruloya)3 grupta kategorize edebiliriz. Flatbed UV sistemlerde endüstriyel Ricoh G5/G6  baskı kafaları ve 250cm*130cm baskı alanına sahip Gongzheng T2513GN Flatbed Led UV Baskı Makinemiz ile Promosyon sektörüne yönelik yeni teknoloji baskı kafası orijinal Epson İ3200 U1 ile ön plana çıkan güçlü üretim makinemiz Gongzheng H0906EI modellerimiz, Hibrit ( hem rulo hem tabaka malzemelere baskı yapabilen) modellerimiz 320 cm baskı genişliği ile Gongzheng GZF3208D ve kompakt tasarımı ve 180 cm baskı genişliği ile çok beğenilen Gongzheng GZF1808D Hibrid Led UV baskı makinemiz sektörün hem rulo hem tabaka malzemelere UV baskı ihtiyacına cevap verdiği için ziyaretçiler tarafından yoğun ilgi gördü. Diğer yandan Uv Baskı Sistemlerimizden Roll To Roll ( rulodan ruloya) modellerimizde özellikle Lihgtbox, gergitavan ve duvar kağıdı sektöründe çok beğenilen modelimiz Gongzheng GZM3200KM Rulodan Ruloya Led uv baskı makinemiz satışını yaptığımız modellerimiz arasında. Bunun yanında yine Gongzheng in roll to roll uv serisi Thunderjet AC1802UV makinemiz 180 cm baskı genişliği ile son dönemde satışını yaptığımız ürünler arasında dikkat çekiyor.

Tekstil Baskı Sitemleri kategorisinde hem direk baskı hem de süblime transfer baskı olarak, Bayrak, Halı ve Tekstil sektörüne sunduğumuz Endüstriyel Baskı kafası Fuji Dimatix Starfire ile ön plana çıkan modelimiz Gongzheng GZS3204 PLus ve Süblime transfer sektöründe ses getiren 190 cm baskı genişliği, yeni teknoloji Orijinal Epson İ3200 Baskı Kafası ile 166 m2/s baskı hızına sahip modelimiz ThunderjetAC1904T dijital süblime tarnsfer baskı makinemiz ve Thunderjet  GS1908T 8 kafa Epson İ3200 300 m2/s hızıyla TEKSTİL Sektörüne sunduğumuz modellerimiz arasında.Bunun yanında Mutoh un yeni serisi Xpertjet XPJ -1682WR ve Xpertjet XPJ-1642WR Dijital Süblime Transfer Baskı Makinesi AccuFine Yeni Baskı Kafası Teknolojisi ile sektörün dikkatini çeken modellerimiz arasında.

Diğer yandan Halı sektörüne kurduğumuz Dijital Halı Baskı Sistemleri, Dijital Kaymaz Taban Halı Baskı Sistemleri ve 2 metre ve 320 metre eninde dijital baskı makinelerimizin entegre olduğu Direkt Halı Baskı Hatları satış ve pazarlamasını yaptığımız ürünle arasında.

2022 yılına yönelik endüstriyel reklam ve dijital baskı teknolojileri sektörüne vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

İbrahim Tekeş: Ülkemizin endüstriyel reklam ve dijital baskı teknolojileri sektöründeki hızlı ilerleyişini yakalamak ve sektörümüze dünyanın en yeni teknolojilerini sunmaktan mutluluk duyuyoruz. Umarız ki 2022 yılında öngörülebilir, istikrarlı ve ticari ahlakın oturduğu bir zemin oluşur ve olumsuzlukların yerine ticaretin konuşulduğu bir yıl olur.

Print Friendly, PDF & Email