Saatçıoğlu, DURST ile Fespa Global’de misafirlerini ağırladı

Saatçıoğlu, geçtiğimiz sene ertelenen ve 12-15 Ekim 2021 tarihleri arasında düzenlenen Fespa Global Fuarı’ndaki DURST standında baskı endüstrisi ile buluştu. Verimli geçen fuarda Türkiye’deki yatırımcılarla satış noktasında anlaşmalar gerçekleştirdi. Fuarın ardından Yaman Saatçıoğlu sorularımızı yanıtladı.

Fespa Global 2021 Fuarı’nda DURST standında birlikteyiz. Fuarla ilgili düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?

Yaman Saatçıoğlu: Pandemiden kaynaklı geçtiğimiz yıl ertelenen fuarlar nedeniyle pazarda bir boşluk oluştu. Bu seneki fuarın amacını tekrardan atmosfere alışmak ve yaraları sarmak olarak görmekteyiz. Pandemi nedeniyle fuarlara bir özlem oluştu. Bu özlemin giderilmesi noktasında başarılı bir fuar oldu. Bu fuar bir anlamda başlangıç oldu. 2022 Mayıs ayındaki Fespa Berlin Fuarı’nda daha çok yeni teknolojinin sergileneceğini biliyoruz. Bu fuarı tabiri uygun ise sahaya dönüş organizasyonu olarak görmekteyiz. Ziyaretçilerimizle ihtiyaçları doğrultusunda çeşitli görüşmelerde bulunduk. Görüşmelerimiz neticesinde gelen talepleri analiz edeceğiz. Bu analizlerimiz doğrultusunda pazara sunacağımız ürünlere yön vereceğiz.

DURST ve Saatçıoğlu açısından nasıl bir fuar oldu?

Yaman Saatçıoğlu: Bizim adımıza verimli bir fuar oldu. Türkiye’den ziyaretçi noktasında katılım sınırlı kaldı. Bunun en büyük sebebi ise pandemi kaynaklı uygulanan kuralların yoğun olmasıydı. Fuar esnasında Büyük Baskı Merkezi (BBM) ile bir adet P5 TEX iSUB modelinin satış anlaşmasını gerçekleştirdik. Bu anlaşmayla beraber Türkiye artık yeni bir teknolojiyle tanışıyor.

Yine satışa yönelik çeşitli temaslar gerçekleştirdik. İlerleyen zamanda bu görüşmelerimizi de sonuçlandıracağız.

DURST standında yenilik noktasında hangi ürünler sergilendi?

Yaman Saatçıoğlu: Fespa 2021’de 2 yeni makinemizi piyasaya tanıttık. Kendinden fikserli, tek işlem ile direkt baskı yapabilen yada isteğe göre transfer kağıdına baskı yapma imkanı sunan ve baskı alanında bir devrim gerçekleştiren DURST P5 Tex iSUB ve 3.5m enindeki flatbed ve roll-to-roll yeni nesil hybrid baskı makinemiz olan DURST P5 350’yi sergiledik.

Fuarı genel olarak nasıl buldunuz?

Yaman Saatçıoğlu: Artık pandemi havasından yavaş yavaş çıkıyoruz. Normal hayata dönüşe başlanmasıyla birlikte fuarlara ilgi de her geçen gün artacaktır. Pandemi sonrası ilk fuarlar olduğu için tam anlamıyla beklentileri karşılama ve ilgi noktasında eksiklikler vardı. Halihazırda DURST olarak İtalya ve Avusturya inovasyon merkezlerimizde 365 gün fuar havasında kendi organizasyonlarımızı yapmaya devam ediyoruz. Ancak Fespa 2021 firmaların hazırlanması noktasında çok faydalı oldu. Türkiye’den yerli üreticilerin de fuarda yer aldıklarını gördük. Bu vesileyle katılımcılarımızı tebrik ediyor, başarılarının devamını temenni ediyorum. Böyle uluslararası platformlarda yerli markalarımızı görmek bizleri son derece memnun etmektedir. Ülke olarak üretime ve katma değerli ürünlere ihtiyacımız var. Buna vesile olan tüm firmalarımıza başarılar diliyorum.

Son olarak sektöre vermek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Yaman Saatçıoğlu: DURST, pandemi döneminde gerçekleştirdiği yatırımlarla sektöre değer katan teknolojiler sunmaya devam etti. Bu ürünlerin satışları dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de hızlı bir şekilde başladı. Mevcut şartlar bizlere gelecek yılların çok daha güzel geçeceğini gösteriyor. Zor günleri geride bıraktığımıza inanıyorum. Bundan sonra daha fazla iş yapma ve iş konuşma zamanıdır.

Print Friendly, PDF & Email