Set Reklam Makineleri markalaşma yolunda hızla ilerliyor

Ömür İltaş: Özellikle Türkiye’de üretimine başladığımız lazer makinelerde başarılı ve kararlı sonuçlar aldık. Modern görünümüyle yeni bir konsept sunan laser makinelerimizi 2022 yılında yeni modellerle daha da geliştirmeyi hedefliyoruz”

Set Reklam Makineleri’nden Ömür İltaş, Dijital Teknik Dergisinin yıl değerlendirme sorularını yanıtladı.

 2021 yılının son çeyreği, döviz kurlarındaki dalgalanmalar nedeniyle oldukça zorlu geçti. Ancak alınan önlemler neticesinde kurlardaki tansiyon düşürüldü. 2021 yılına ait sizin bir değerlendirmenizi alabilir miyiz?

Ömür İltaş: 2021 yılının özellikle son 2 ayı ülke ekonomisi bakımından zor bir süreç oldu. Döviz kurundaki hareketliliğin bütün sektörleri etkilediği gibi sektörümüzü de olumsuz yönde etkilemiş olup keskin döviz çıkış ve inişler yurtiçi piyasasında kararsızlık, yurtdışı müşterilerimizde de güvensizlik havası oluşturmuş oldu. Güven ve istikrarın yeniden kazanılması ile verimli ve kararlı bir üretim sürecine girerek 2022 yılı ve sonrasının ülkemiz için olumlu sonuçların görüleceğini bir süreç olacağını ümit etmekteyiz.

Bu durum bizim gibi birçok firmayı yerli kaynaklarımızdan daha fazla faydalanma konusunda itici güç oldu, fakat yerli kaynakların özellikle teknolojik ürün ve yazılım konusundaki eksikliği bizi ülke olarak dışa bağımlı olmaya yani Döviz iniş çıkışından etkilenmemizin önüne henüz geçememiş durumdadır. Bu bağlayıcı dış etkenlerden kurtulmak ülke ve millet olarak 2022 yılı ve daha sonrasında en büyük temennimizdir.

2021 yılında özellikle imalatını yapmış olduğumuz Laser makinelerimiz konusunda başarılı bir yıl oldu. Yerli üretim makinelerimiz konusunda verimli sonuçlar ve kurumsal firmalara  ODTÜ (Ortadoğu Teknik Üniversitesi ) ve Anadolu Teknik Meslek Liseleri v.b. gibi Eğitim kurumlarına yerli imalat makinelerimizin kurulumunu yapmamız ve bu konuda Makinelerimizin beğeni ve takdir alması bizim için devamlılık ve mutivasyon konusunda doğru yolda olduğumuzun göstergesi olmuştur. Yeni Model makinelerimiz ve çeşitliliğimiz ile 2022 yılında bu azim ve istekle devam etmeyi planlıyoruz. Portföyümüzdeki 2022 yılında sektörün ihtiyaç duyabileceği farklı makineler piyasaya sürmeye devam edeceğiz.

Artık pandeminin etkilerinden çıkılmaya ve daha çok ticaret konuşulmaya başlandı. Sizin bu konudaki düşünceleriniz nelerdir?

Ömür İltaş: Öncelikle Pandemi dönemininin bir an önce Ülke ve Dünya gündemimizden tamamen çıkması en büyük dileğimizdir. 2022 yılında Türkiye ekonomisi başta olmak üzere, dünya ekonomisinin ve yurtdışı komşularımız ile olan ilişkilerimizin düzelmesi temennimizdir. Bu alandaki olumlu gelişmeler tüm sektörlerdeki psikolojik huzursuzluğu kıracak ve piyasalara yeni bir hareket kazandıracaktır kanaatindeyiz.

Yıl içinde yoğunlaştığınız ve piyasada tarafından daha fazla talep gören ürünleriniz neler oldu? Bunun yanında 2022 yılında sektöre yenilik noktasında sunduğunu ürünler oldu mu?

Ömür İltaş: Özellikle Türkiye’de üretimine başladığımız lazer makinelerde başarılı ve kararlı sonuçlar aldık.  Makinelerimiz model ve özellik olarak kullanan firmalar tarafından oldukça beğeni topladı. Modern görünümüyle yeni bir konsept sunan laser makinelerimizi 2022 yılında yeni modellerle daha da geliştirmeyi hedefliyoruz. Bunun yanında halihazırda ithalat ve Türkiye satış temsilciliğin yapmış olduğumuz Fiber Kesim Laser Makineleri ile ilgili imalat sürecine de girmiş bulunmaktayız. Birçok farklı model ve makine içinde Setreklam Olarak temel hedefimiz yerli imalat konusunda çeşitliliği ve bunun yanında kaliteli üretim bandı ile markalaşmaya ve esas hedefimiz olan Avrupa ülkelerine ürün ve hizmet ağımızı genişletebilmektir.

 

Dijital baskı teknolojilerinin kullanım alanlarının yaygınlaşmasının firmanıza ve satışlarınıza olumlu etkileri oldu mu?

Ömür İltaş: Dijital baskı makineleri konusunda sektör belli başlı makine modelleri etrafında oturmuş durumda şu zamanda. Firma olarak bizde bu alanda Laser makinelerimizin bir nebze tamamlayıcısı olan UV makineler ile ilgili çalışmalar içerisindeyiz. Kalite ve hizmet ön planda olmak üzere müşterilerimizin verimli kullanabileceği bütün ürünlerin araştırma ve geliştirme telaşı içindeyiz.

Her ürünü satmak yerine, belli ürün gruplarında yoğunlaşan firmaların daha fazla başarılı olduğunu ifade ediliyor. Sizin bu çerçevede düşünceleriniz nelerdir?

Ömür İltaş: Bu konuda bir ürün veya aynı sınıftaki benzer ürünlere odaklanmak konusu bizimde doğru bulduğumuz bir yöntemdir. Yapılan ve üretilen her ürüne ne kadar fazla odaklanılır ise başarı ve alternatif çözümler bulabilme kabiliyeti de o anlamda artacağı kanaatindeyiz. Sarf malzeme satan firma işine odaklanır ise Makineci kendi uzmanlık alanındaki makinelere odaklanır ise bu konuda Yerli üretim, imalat ve yetişmiş kaliteli personel yüzdemizin de o oranda artacağı ve ülke ekonomisinin de katma değer kazanacağı kanaatindeyiz.

Geçtiğimiz Eylül ve Aralık ayında sektörümüzle ilgili fuarlar düzenlendi. Fuarlarla ilgili düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?

Ömür İltaş: Eylül ayındaki SIGN İstanbul Fuar katılımcılarından biriydik. Firmamız SIGN ISTANBUL Fuarı pandemiden kaynaklı uzun bir aradan sonra yurtiçi ziyaretçisi anlamında verimli ve aktif bir fuar olduğu kanaatindeyim. Yurtdışı müşterisi ile ilgili Avrupadan çok fazla ziyaretçi gelmemesinden kaynaklı etkiler hissedilse de genel olarak beklentilerin ve satış hedeflerinin gerçekleştiği bir fuar olmuştur bizim tarafımızdan. Ziyaretçi olarak Aralık Ayındaki FESPA fuarına katıldığımızda da benzer etkilerin görüldüğünü söyleyebiliriz.

 Dergi okuyucularımız için satış ve pazarlamasını yürüttüğünüz ürünler hakkında bilgi verir misiniz?

Ömür İltaş: Set Ankara Reklam Makineleri olarak Ankara merkezli olmak üzere Ankara bulunan satış personelimiz ve teknik servis ekiplerimizin özverili çalışmaları sonucu müşterinin ihtiyacını karşılamak ve problemleri en kısa sürede çözmek için gayret göstermekteyiz. Bu konuda personelimizi yurt içi ve yurt dışında alanlarında en iyi şekilde kendilerini yetiştirebilmeleri için eğitim olanakları sağlanmaktadır.

2022 yılına yönelik endüstriyel reklam ve dijital baskı teknolojileri sektörüne vermek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Ömür İltaş: 2022 yılının tüm ülkemiz ve sektörümüz için, yurtiçi ve yurtdışı etkenlerden kaynaklanan olumsuz havanın dağıldığı, sağlık, güvenlik ve huzur sorunlarımızın çözüldüğü, ekonomik engellerin ortadan kalktığı verimli bir yıl olmasını temennisi ile herkese sağlıklı ve mutlu bir yıl dilerim.

Print Friendly, PDF & Email