Soletex Genel Müdürü Mehmet Efe: “SIGN İstanbul tercihimiz doğru ve yerinde bir karar oldu”

Mehmet Efe: “SIGN İstanbul’u ziyaret eden iş yapmak amaçlı ne istediğini ne aradığını bilen profesyonel ve bilinçli müşteri kitlesiydi. Yaptığımız temaslar sonucunda gördük ki fuara katılım kararımız doğru ve yerinde bir karar olmuştur.”

 Soletex Genel Müdürü Mehmet Efe, SIGN İstanbul Fuarı’na katılarak doğru ve yerinde bir karar verdiklerini söyledi. 9-12 Eylül 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilen SIGN İstanbul Fuarı’na katılan Soletex, yeni ve geniş ürün yelpazesini ziyaretçilerle buluşturdu. Fuarla ilgili olarak Soletex Genel Müdürü Mehmet Efe sorularımızı yanıtladı.

 SIGN İstanbul 2021 Fuarı başarılı bir şekilde tamamlandı. Fuarla ilgili görüşlerinizi öğrenebilir miyiz? Katılımcı ve ziyaretçi yoğunluğu açısından fuarı değerlendirir misiniz?

Mehmet Efe: SIGN İstanbul 2021 fuarına Soletex olarak uzun bir aradan sonra ilk katılımımız oldu. Pandemi sürecinin devam etmesi nedeniyle fuarın nasıl geçeceği ve katılımın nasıl olacağı konusunda kafamızda soru işaretleri bulunmaktaydı. Fuar esnasında gördük ki uzun bir aradan sonra ilk fuar olan SIGN İstanbul’a hem yurt içi ve hem yurtdışı müşterilerinin katılımı son derece yüksek oldu.

Fuara gelen ziyaretçilerin ürünlere olan ilgisi nasıldı? Fuara gelen ziyaretçilerin profesyonel ve bilinçli olduğunu düşünüyor musunuz?

Mehmet Efe: Fuara gelen müşteri portföyü iş yapmak amaçlı ne istediğini ne aradığını bilen profesyonel ve bilinçli müşteri kitlesiydi. Yaptığımız temaslar sonucunda gördük ki fuara katılım kararımız doğru ve yerinde bir karar olmuştur.

Fuar süresince birçok ürün sergilediniz. Fuarda ziyaretçiler hangi ürünlerle daha çok ilgilendi? Bu ilgiyi neye bağlıyorsunuz?

Mehmet Efe: Soletex olarak 2021 kataloğumuza eklediğimiz dijital baskıya uygun döşemelik kumaş, duvar kaplaması, stor perde gibi iç dekorasyona uygun yeni ürünlerimizi tanıtma fırsatı bulduk. Işıklı tabela için olan yeni backlit kumaşlarımızı, canvas ve blockout kumaşlarımızı da gelen müşterilere tanıtma fırsatımız oldu. Ziyaretçiler daha çok günümüzde de trend olan yeni iç dekorasyon kumaşlarımıza ilgi gösterdi. Klasik ürünlerimiz olan bayrak, banner, saten ve display ürünlerimizde ayrıca her zaman olduğunu gibi ilgi odağı oldu.

Yurtiçi ve yurt dışı ziyaretçi kitlesi açısından fuarı nasıl buldunuz? Daha çok hangi bölgelerden ziyaretçiler standınıza geldi?

Mehmet Efe: Yurtdışından katılım daha çok Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Kafkasya bölgesinden oldu. Fakat Avrupa müşterisi, karantina uygulamalarından dolayı Türkiye’ye gelmekte biraz çekimser kalmış gözüküyor. Yurt içi müşterilerimiz Türkiye’nin her köşesinden fuara katılım gösterdi ve yeni yurtiçi müşterileri ile tanışma ve iş yapma fırsatımız oldu.

Fuara gelen ziyaretçilerle kurduğunuz temaslarda daha çok hangi konular üzerinde duruldu?

Mehmet Efe: Şirketlerin fuara katılım amacı daha çok yeni ürünlerini müşterilerine tanıtabilmek için olmaktadır. Bizim de öncelikli amacımız buydu ve elimizden geldiğince yeni ürünleri tanıtmaya ve hali hazırda olan ürünlerimizi de yeni tanıştığımız müşterilere tanıtmaktı. Pandemiden dolayı oluşan ham madde sıkıntısı ve dolayısıyla artan fiyatlara rağmen şirket olarak, bu zor zamanlarda fiyatlarımızı sabit tutup müşterilerimize destek olmaya çalıştık.

SIGN İstanbul Fuarı’nın sezonun hareketlenmesini hızlandıracağını düşünüyor musunuz?

Mehmet Efe: SIGN İstanbul kesinlikle hitab ettiğimiz dijital baskı sektörünü hareketlendirecektir. Fuar esnasında gördük ki birçok yerli ve yabancı müşteri yeni arayışlar içindedir. SIGN İstanbul bu arayışlarına bir çözüm olmuştur ve bu da piyasaya yansıyacaktır.

Genel olarak fuar katılımınızdan memnun olduğunuzu söyleyebilir misiniz? Bu noktada vermek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Mehmet Efe: İlk başta belirtiğim gibi fuara katılırken pandemin etkisiyle katılımın nasıl olacağını bilmediğimiz için biraz temkinliydik ve nasıl bir fuar geçireceğimizi ön göremiyorduk. Gelen ziyaretçi sayısı ve portföyü fuara katılımımız açısından doğru bir karar verdiğimizi gösterdi.

Print Friendly, PDF & Email