Yazım Reklam Genel Müdürü Muharrem Yıldırım: “SIGN İstanbul sektöre yeni bir hareketlilik kazandıracak”

Yazım Reklam, geçtiğimiz yılki ertelemenin ardından 9-12 Eylül 2021 tarihleri arasında SIGN İstanbul ziyaretçileriyle buluşmak için sabırsızlanıyor.

Yazım Reklam, geçtiğimiz yılki ertelemenin ardından 9-12 Eylül 2021 tarihleri arasında SIGN İstanbul ziyaretçileriyle buluşmak için sabırsızlanıyor. SIGN İstanbul’un daimi katılımcılarından biri olan Yazım Reklam, hem yeni ürünlerini hem de alternatif çözümlerini ziyaretçilerle buluşturmayı planlıyor. SIGN İstanbul Fuarı ile ilgili olarak Yazım Reklam Genel Müdürü Muharrem Yıldırım sorularımızı yanıtladı.

2 yıl aradan sonra SIGN İstanbul Fuarı kapılarını açıyor. Sektörümüz için öncelikle moral ve motivasyonu, ardından iş potansiyelini artırması beklenen fuarla ilgili olarak düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?

Muharrem Yıldırım: 16 yıl kesintisiz fuarlarda standı olan firma olarak 2 yıl zorunlu ara verince bizde de bir boşluk oldu. Bu aradan sonra hem normal hissetmemiz hem de sektör bileşenleri olarak bir araya gelecek olmamız sebebi ile iyi olacak. Tabi ki ürünlerimizi tekrar hatırlatırken ürünlerimizi de sergileme fırsatı bulacağız. Sektöre yeni bir hareketlilik kazandıracağını düşünüyorum. Bütün sektörlerde olduğu gibi bizim sektörümüzde de çok ciddi bir fuar özlemi yoğun bir şekilde dile getirilmeye başlandı. Fuarların sektörler için birçok önemi var. Yeni ve mevcut ürünleri sergilemenin yanı sıra, meslektaşlarla ve müşterilerle senede bir hep birlikte olmak, fikir alışverişinde bulunmak, yapılması gerekenler üzerine konuşmak, moral ve motivasyonu artırmak için birçok amacı var. Dolayısıyla sektör olarak fuara yönelik bir özlem oluştu. Bu anlamda meslektaşlarımızın bu seneki fuara daha iyi hazırlandıklarını düşünüyorum. İyi bir fuar geçirmeyi temenni ediyoruz. Hareketle ve canlı bir fuar bekliyorum.

Pandemi sürecinde birçok değişim yaşandı. Bu değişim ve gelişime firma olarak nasıl adapte oldunuz? Şirket faaliyetlerinizde ne tür değişiklikler gerçekleştirdiniz?

Muharrem Yıldırım: Başta bir durgunluk yaşandı, ona alışmak pek kolay olmadı. Devamında bildiğiniz gibi pek çok şeyde olduğu gibi hammadde den taşımaya kadar gelen fiyat artışlarının ürün fiyatlarına direkt etkisine alışmaya çalıştığımız gibi müşterilerimize de sürekli açıklamaya çalıştık. Alternatif ürünler sunmaya çalıştık. Bunun yanında birebir müşteri ziyaretleri kısıtlandı; maske ve mesafe ile yaşamaya başladık. Uzaktan çalışmayla tanıştık vs… Fakat adaptasyon uzun sürmedi. İşimize odaklanıp hız kesmeden işimize devam ediyoruz.

Bu dönemde portföyünüze eklediğiniz yenilikler oldu mu? Varsa bu ürünlerin kullanım alanları ve kullanıcıya sağladığı avantajlar hakkında bilgi verir misiniz?

Muharrem Yıldırım: Led grubunda fiyat artışlarının etkisini azaltmak için çeşitliliğe gittik. Levha grubunda aynalı pleksiler gibi ürünlerin ithalatını arttırdık. Dijital baskı grubunda da ithal ürün çeşitliliğimizi arttırdık.

Bu seneki SIGN İstanbul Fuarı’na hangi beklentilerle katılıyorsunuz? Fuar süresince öncelikle hedefleriniz neler olacak?

Muharrem Yıldırım: Söylediğimiz gibi uzun bir aradan sonra tekrardan müşterilerimizle bir araya gelmek ilk önceliğimiz olacak. Bunun yanında mevcut ürünlerle birlikte yeni ürünleri de ziyaretçilerimizle buluşturmak temennisi içindeyiz. Muharrem Yıldırım: Ticari hayatın sürekliliğini önemsiyoruz. Bu sebeple Yazım Reklam olarak her zaman ürün portföyümüze yenilik katmak, müşterilere daha artı değer sağlayan çözümleri ulaştırmak görevlerimiz arasında diye düşünüyorum. Pandemi döneminde bile hiçbir zaman bu çalışma prensibimizden taviz vermeden yeni ürün çalışmalarımızı sürdürdük. Kaliteden taviz vermeden daha performansı yüksek ürünlere yönelik çalışmalarımız oldu. Bildiğiniz üzere pandemi sebebiyle hammadde fiyatlarında çok ciddi artışlar oldu. Buna ilave olarak ülkemizde döviz kaynaklı artışın ilave olmasıyla fiyatları beklentilerin çok üzerinde yükseliş gösterdi. Bu durum hem bizleri hem de kullanıcıları oldukça zor duruma düşürdü. Özellikle son dönemde navlun fiyatlarında çok anormal artışlar yaşandı ve yaşanmaya devam ediyor. Yani buradaki artışlar %400-500’lere ulaştı. Bu artışların hangi noktada stabil hale geleceği halen belirsizliğini koruyor. Bu sorunlarla ilgili yurtdışındaki tedarikçilerimizle sürekli irtibat halindeyiz. Yapılabilecek ve atılabilecek tüm adımları atıyoruz. Amacımız aynı kalitedeki ürünleri en azından ülkemizdeki döviz kurlarındaki artışı hissettirmeyecek şekilde müşterilerin kullanımına sunmaya çalışmaktır. Özellikle bu dönemde ticari kazancı bir tarafa bırakıp, yüksek adetli siparişler vererek ürünlerin en uygun fiyatla ülkemize gelmesi için çaba gösteriyoruz. Buradaki tek amacımız sürekliliği devam ettirtmek adına müşterilerimizin yaşanan bu anormal artışlardan en az etkilenmesini sağlamaktır. 38 yıldır sektörün içindeyiz. Biz de elimizden geldiğince sektöre destek vermekteyiz. Bu amaçla LED grubuna ekonomik serileri ekledik. Lightbox serisi ürün çeşitliliğini artırdık. S Nano teknoloji LED grubunu da tekrardan portföyümüze kattık. LED trafoda ikinci bir markayı Kore trafoları portföyümüze katarak bu alandaki çeşitliliğimizi artırıyoruz. Yine ithalatını yaptığımız aynalı akrilik levhalarda ürün çeşitliliğimizi arttırdı. Bu alandaki ürünlerimizi SIGN İstanbul Fuarı vesilesiyle ziyaretçilerle buluşturmayı planlıyoruz.

Oldukça geniş bir ürün yelpazesine sahip olduğunuzu biliyoruz. Fuar süresince ziyaretçilerinize hangi ürün gruplarını sunmayı planlıyorsunuz?

Muharrem Yıldırım: Çözüm odaklı üst sınıf Led Modüllerden tutun da ekonomik rekabetçi Led Modüllere  aynı şekilde Kore’de ürettirdiğimiz dış mekan trafolar; kendi markamız olan ürettirdiğimiz iç mekan garantili trafolar; Nano kaplama ‘’S’’ şeklinde şerit ledler, normal şerit ledler, light box, bar led, rgb led çeşitlerinden, dijital baskı malzemelerinden lamine, dökme, ışıklı ,arkası siyah, viniller; mat parlak laminasyon grubu, onewanvisionlar, Uzakdoğu baskı folyoları gibi ithalatını kendimizin yaptığı ürünler her ne kadar ön planda olsa da yine iç piyasadan bayiliğini yaptığımız levha grupları, pleksiglaslar, kompozitler, renkli – baskı folyoları ve yardımcı ürünleri de değerli ziyaretçilerimize ihtiyaç halinde sunmaya hazır şekilde olacağız.

Fuarda reklam sektörü dışında ziyaretçi noktasında beklediğiniz bir sektör olacak mı? Bu sektörlere sunmak istediğiniz ürün grupları nelerdir?

Muharrem Yıldırım: Azda olsa sektör dışı tekstil, hediyelik eşya, mobilya, inşaat sektöründen ziyaretçi görebileceğimizi yine bu sektörün ihtiyacını zengin ürün yelpazemizden karşılana bileceğini düşünüyoruz.

Endüstriyel reklam sektörünü daha iyi noktalara taşımasına fayda sağlayacak önerileriniz var mı?

Muharrem Yıldırım: Yaptığımız işte günü kurtarma odaklı değil, çözüm odaklı yeniliklere açık, dinamik, çağın verdiği tüm olanakları kullanarak, hep yenilenerek ilerlemeye çalışıyorum.

Son olarak fuar vesilesiyle sektöre vermek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Muharrem Yıldırım: 2 yıl aradan sonra yapılacak olan fuarın sektörümüze kaldığı yerden aynı heyecanı aynı tadı bırakması temennisi ile görüşünceye kadar sağlıkla kalın.

Print Friendly, PDF & Email