Yazım Reklam Genel Müdürü Muharrem Yıldırım: “Yoğun ve profesyonel bir ziyaretçi kitlesiyle karşılaştık”

Muharrem Yıldırım: “Ne istediğini bilen adeta işine çözüm ortağı ararcasına gelen çok sayıda ziyaretçi ağırladık. Buda biz katılımcılara ziyadesi ile keyif verdi”

Yazım Reklam, 9-12 Eylül 2021 tarihleri arasında düzenlenen SIGN İstanbul Fuarı’na katılarak sektörle buluştu. Fuar sonrasında Yazım Reklam Genel Müdürü Muharrem Yıldırım sorularımızı yanıtladı.

SIGN İstanbul 2021 Fuarı başarılı bir şekilde tamamlandı. Fuarla ilgili görüşlerinizi öğrenebilir miyiz? Katılımcı ve ziyaretçi yoğunluğu açısından fuarı değerlendirir misiniz?

Muharrem Yıldırım: Uzun bir aradan sonra açıkçası fuarın mevcut ortamda beklentimizi bu kadar iyi karşılayacağını beklemiyorduk. Katılım da ziyaretçi de ilgi- alaka da gerçekten şaşırtacak derecede iyiydi.

Fuara gelen ziyaretçilerin ürünlere olan ilgisi nasıldı? Fuara gelen ziyaretçilerin profesyonel ve bilinçli olduğunu düşünüyor musunuz?

Muharrem Yıldırım: Katılım sağlayan ziyaretçilerimiz pandemi tedbirlerinin gerekli gördüğü aşı, HES kodu gibi tedbirleri yerine getirerek standlarımızı ziyaret ettiler. Farklılığı ilk kez yaşanan böylesi bir ortamda güzel olan; ziyaretçi sadece iş odaklı gelmiş. Ne istediğini bilen adeta işine çözüm ortağı ararcasına gelen çok sayıda ziyaretçi ağırladık. Buda biz katılımcılara ziyadesi ile keyif verdi.

Fuar süresince birçok ürün sergilediniz. Fuarda ziyaretçiler hangi ürünlerle daha çok ilgilendi? Bu ilgiyi neye bağlıyorsunuz?

Muharrem Yıldırım: İthalatını yaptığımız iç mekan – dış mekan trafo; yeni ürünler gurubumuzda yer alan yağmur korumalı trafo ilgi odakları arasındaydı. Yine uzun yıllardır ithal ettiğimiz LED modüllerimiz kendi içinde üst performansla yenilenerek dikkat çekerken; yerli üretim kendi markamızı taşıyan CRYSTAL modül ledler de ziyaretçilerin beğenisine sunuldu. İthalatını yaptığımız aynalı pleksiler ve dijital baskı grubundaki ürünlere de talep her zamanki gibi yoğundu. Belirttiğim gibi ziyaretçi bilinçli. Pandemiye rağmen işine bir şeyler katmak isteyen işinde canlı kalmak isteyen, mevcut istek ve sorunlarını paylaşarak çözüm üretecek firmalarla iş ortaklığı yapmaya gelmiş hissini verdiler.

Yurtiçi ve yurt dışı ziyaretçi kitlesi açısından fuarı nasıl buldunuz? Daha çok hangi bölgelerden ziyaretçiler standınıza geldi?

Muharrem Yıldırım: Küresel salgın olduğu için kısıtlamalar dünya çapında da devam ediyor. Yine de çoğunluğunu Irak, İran, Azerbeycan gibi, Asya ülkeleri ile balkan ülkelerinden Kosova, Bosna Sırbistan, Arnavutluk ziyaretçilerini çoklukla gördük. Ülkem dense neredeyse her bölgeden katılım vardı.

Fuara gelen ziyaretçilerle kurduğunuz temaslarda daha çok hangi konular üzerinde duruldu? (Yeni ürünler, fiyat artışları vb.)

Muharrem Yıldırım: İlk konu tabiki sergilediğimiz ürünlerdi. Sonrasında pandemi buna bağlı olarak ekonomi, fiyat artışları ve tüm bunların işe yansıması hemen hemen tüm müşterilerimizle ortak konumuzdu. Dünyada yaşanan pandeminin maalesef ki bizlere yaşattığı sıkıntılar malum; daha da neler yaşatacağını bilemiyoruz. Karamsar olmamalıyız. Bunun kimseye fayda getirmeyeceği kesin. Biz işimiz de özellikle stok konusunda her zamankinden daha özenli olduk. Her üründe alternatif ekonomik ürünler bulundurduk. Mevcut ortamda yurtiçi yurt dışı tedarikçilerimizle sürekli iletişim halindeydik. Tüm yenilikleri takip etmeye özen gösterdik. Ürün gamımızda mevcut ürünleri koruduğumuz gibi alternatif rekabetçi ekonomik çözüm üreten ürünleri stoklarımıza hep ekledik. Kendi ithalatımız ürünlerimizi getirmede siparişlerimizi en üst düzeye çıkardık. Tüm bu çabalarımızın müşterilerimiz ve gelen ziyaretçilerde karşılık bulması bizi çok sevindirdi.

SIGN İstanbul Fuarı’nın sezonun hareketlenmesini hızlandıracağını düşünüyor musunuz?

Muharrem Yıldırım: SIGN İstanbul Fuarı sezona tabiki bir heyecan katmıştır. Mevcut müşterilerle özlem giderilmiştir. Yeni müşterilerimize ürünlerimizi birebir sunabilme; onların istek ve sorunlarını dinleme; çözüm üretebilme ortamı sunmuştur. Herşeyden önce sektöre geleneksel FUAR bayramını yaşatmıştır. Çünki pandemi yeni bir yaşam şekline bizi zorlarken kendi adıma söylemeliyim ki gelenek haline gelen çoğu alışkanlıklarımızı da özletti. Ben geleneksel SIGN İstanbul Fuarında olmaktan mutluluk duydum.

Genel olarak fuar katılımınızdan memnun olduğunuzu söyleyebilir misiniz? Bu noktada vermek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Muharrem Yıldırım: Gelecek fuarlarda da tüm dünyanın ve ülkemizin sağlıkla huzurla bol bereketli hayırlı işler temennisiyle organizasyonda emeği olan herkese çok teşekkür ederiz.

Print Friendly, PDF & Email