2E, yenilikleri yerinde takip etti

2E İleri Teknoloji Ürünleri, Fespa Global Print Expo Fuarı’nda Türkiye’den gelen misafirlerini ağırladı.

 2E İleri Teknoloji Ürünleri, Fespa Global Print Expo Fuarı’nda Türkiye’den gelen misafirlerini ağırladı. Son derece verimli geçen fuarla ilgili olarak Altay Altın sorularımızı yanıtladı.

FESPA Global Fuarı’nı takip ettiniz. Öncelikle fuara ilişkin genel bir değerlendirmenizi alabilir miyiz? Fuar beklentilerinizi karşıladı mı?

Altay Altın: Fuar katılımcısı çok olan, farklı yeniliklerin sergilendiği ama daha çok Çin firmalarının da katılımcı olduğu bir organizasyon oldu. Oldukça verimli bir fuardı her ne kadar katılımcı durumunda da olsam diğer standları ziyaret ederek yenilikler hakkında bilgi sahibi oldum.

Fuarda Türkiye çözüm ortağı olduğunuz markalarda yaşanan gelişmeleri yerinde gözlemleme fırsatı buldunuz. Bu noktada ne tür yenilikler sergilendi? Türkiye’den fuara ilgi nasıldı?

Altay Altın: Fuarda distribütörü olduğumuz 3 firma yer aldı. Bizde o standlarda gelen ziyaretçileri ağırlayıp bilgi paylaşımında bulunduk. Yenilik olarak GCC’de İş Sonlandırma üniteleri ve hız performans odaklı yeni lazerler sergilendi. ORCA olarak küçük ebat UV 60X90 4 adet Epson baskı kafalı modellerimiz sergilendi. ORCA Tekstil Baskı makinesi olarak ta 220cm baskı alanı olan 4 kafalı modellerimiz sergilendi. Türkiye’den özellikle bizleri davet ettiği firmaların yanında ziyaretçilerde vardı. Ürün tanıtımlarında bulunduk, umarım en kısa süre içinde siparişe dönüşür.

Türkiye’de satış ve pazarlama faaliyetlerini yürüttüğünüz markalar ve çözümleri okuyucularımıza hatırlatmak ister misiniz?

ORCA Tekstil Baskı Sistemleri: Direk kumaş baskısı yapabilen 3 ayrı ebatta ve farklı baskı kafa sistemlerine sahip olan cihazlardır.

ORCA UV Baskı Sistemleri: 60cmX90cm den başlayıp 3mX2m baskı alanına sahip farklı ebatlarımız mevcuttur. Baskı kafaları olarak Endüstriyel Toshiba ve Epson kullanılmaktadır.

GCC LaserPro: Cam ve Metal tüplü farklı ebatlı, DC Servo profesyonel Laser sistemleridir.

GCC Kesici Plotterlar: RX, Jaguar, Puma ve Expert modelleri ile her türlü kesim işlerinizi mükemmel şekilde yapabileceğiniz kesici Plotterlar.

GCC Otomatik Beslemeli Etiket Kesim sistemi, kolay hızlı çözümler sağlıyor.

GALAXY Eco solvent Baskı Sistemleri: 160 cm’den 320 cm’ye farklı ebat ve kafa sistemlerine sahip profesyonel baskı sistemleri tarafımızdan satılmakta ve servis hizmetleri sorunsuzca verilmektedir.

Fuarla birlikte yenilik noktasında Türkiye pazarına sunmayı planladığınız ürünler ve çözümler olacak mı?

Altay Altın: Yukarı da adı geçen ürünlerin tamamı şuan Türkiye pazarı için hazır durumdadır. Hatta Fuarda sergilediğimiz ürünlerden birkaçı da direk Türkiye’ye getirilerek satışa sunulacaktır.

Fuarda yaşanan yeniliklerin Türkiye pazarına yansıması nasıl olacak? İçinde bulunduğumuz piyasa koşullarını göz önünde bulundurarak, nasıl bir satış ve pazarlama politikanız olacak?

Altay Altın: Fuarda sergilenen tüm ürünlerin katma değeri oldukça yüksek, muhakkak firmaların üretimlerine ciddi katkı sağlayacak. Değişken kur yüzünden ithal edilen rakamlar ile satış rakamları arasındaki fark kısaca karlılık yok denecek kadar azaldı. Bu sektör paranın da bir değeri olduğunu öğreniyor ama bu çok kolay olmuyor. Karlılığımızdan taviz verecek ancak alıcı da elini taşın altına sokup yatırım ile ilgili ödemeleri sağladığında sağlıklı bir büyüme ve süreklilik sağlanacaktır. Tek tarafın sağladığı imkanlar bu sistemin sürekliliğine zarar verir ve her iki tarafta sonuçta kaybeden olur.

Dijital baskı dünyası çok hızlı bir değişim yaşıyor. Bunun yanında yatırımcı da kendisi için en doğru yatırımı gerçekleştirme arzusunda. Bu noktada yatırımcıya doğru ürüne ulaşma noktasında neler tavsiye edersiniz?

Altay Altın: İhtiyaçlarını doğru saptasınlar, maddi imkanlarını da doğru bir şekilde değerlendirsinler ki yatırım yaparken ileriye dönük yatırım gerçekleşsin, firmalarına katkı sağlasın.

2019 yılının ilk altı aylık dilimi tamamlanmak üzere. Geçtiğimiz yılın aynı dönemi ile kıyasladığınızda piyasaları ve yatırımcının iştahını nasıl buluyorsunuz?

Altay Altın: Geçen yıl ile en temel fark belirsizliğin daha da artmış olmasıdır. Bu sebeple yatırımcılar bekleyerek bir düzelme içerisinde ama bu da zaman kaybettirmektedir. Maalesef ülkemizde yaşanan bu ekonomik kriz tüm sektörleri çok ciddi bir şekilde etkilemiştir.

Son olarak endüstriyel reklam sektörüne vermek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Altay Altın: Sürekli tavsiye ettiğim zamanında doğru ürünü teslim edin ki zamanında tahsilatınızı yapabilesiniz. Ayrıca sadece fiyat ile rekabet etmeyin, farklılığınızı yaratın. Tahsilatlarınızı da zamanında yapın ki tedarikçilerinizle sorun yaşamayın. Kısaca kontrollü ve planlı bir şekilde iş hayatınızı sürdürün.

Print Friendly, PDF & Email