AIT Dijital Baskı Sistemleri Genel Müdürü Saliha Özgür: Dijital baskıda yazılım, teknik servis, tecrübe ve bilgi birikimi çok önemli  

“Bilgi birikimlerimizi müşterilerimize aktarmaya çalışıyoruz. Bu şekilde sistemi tam ve verimli kullanmalarını amaçlıyoruz” 

AIT Dijital Baskı Sistemleri Genel Müdürü Saliha Özgür, 2015 yılında dijital baskı pazarında yaşanabilecek gelişmeleri Dijital Tabela Teknik Dergisi’ne değerlendirdi. 

Size göre 2015 yılı dijital baskı teknolojileri adına nasıl bir yıl olacak? Reklam, Tekstil ve diğer sektörlerle birlikte değerlendirmeniz nedir?

Saliha Özgür: Dijital baskı teknolojileri ve makineler gün geçtikçe yenileniyor. Farklı marka ve modeller gündeme geliyor. 2015 yılı için de tekstil sektöründe ve reklam sektöründe artış bekliyoruz.

2014 yılında ağırlıklı olarak hangi model ve hangi ebatlı makineleriniz talep gördü?

Saliha Özgür: Geçtiğimiz yıl Mimaki’nin birçok modeli ön plandaydı. Bunlardan TS500, JV5 ve TS34 transfer baskı makineleri öncelikli modeller arasındaydı. Yine geçtiğimiz yıl HAKS marka direkt kumaşa baskı makinemiz yoğun talep gören makinelerimiz arasındaydı. Genel olarak 160 cm ve 180 cm ebatlarında makineler yoğunlukta idi.

Türkiye’de dijital baskı hangi noktada? Kullanıcılar dijital baskı hakkında tam bir bilgi birikimine sahip mi? Makineler tam verimli şekilde kullanılabiliyor mu?

Saliha Özgür: Dijital baskı konusunda firmalar eskisine göre daha bilinçli. Üretim kapasitelerine ve çeşitlerine göre bizim de yönlendirmelerimiz oluyor. Bilgi birikimlerimizi müşterilerimize aktarmaya çalışıyoruz. Bu şekilde sistemi tam ve verimli kullanmalarını amaçlıyoruz. Dijital baskı sistemlerinde yazılım, teknik servis, tecrübe ve bilgi birikimi çok önemlidir. Sektörde makine alınırken tüm bunlara dikkat edilmesini tavsiye ediyoruz.

Her sektörde olduğu gibi içinde bulunduğumuz sektörde de ciddi bir rekabet yaşanıyor. Bu ortam içinde markanızı ve çözümlerinizi bir adım önde bulundurmak için ne tür çalışmalar yapıyorsunuz?

Saliha Özgür: Firmamız her zaman önde olabilmeyi bilgi birikimine borçludur. Elbetteki rekabet oldukça fazla. Bu tüm sektörler için geçerli bir durum. Fakat AIT sadece alım-satım yapan bir firma değildir. Tüm yazılımlarımız MIRACLE adı altında firmamız tarafından üretilmektedir. Bu yüzden makinelerle ar-ge çalışmaları yapılarak gerekli renk profilleri ya da makine üzerinde yapılacak değişiklikler konusunda firmamızda tüm geliştirmeler yapılmaktadır. Yine teknik ekip gücümüz müşterilerimizin her zaman yanındadır.

Müşteri her zaman en kaliteli çözümü en uygun fiyatla temin etmek ister. Bu mümkün müdür?

Saliha Özgür: Çözümlerimizi kaliteli olarak sunmak zorundayız. Satışını yaptığımız tüm ürünler, verdiğimiz servisler müşteri memnuniyetini karşılamak durumunda. Elbette her hizmetin bir bedeli var. Uygun fiyatlarla firmamızdan kaliteli hizmet almak mümkün. Rekabetin olduğu bu piyasada zaten fiyatların çok yüksek olması mümkün değil.

Firma olarak sosyal medyayı yeterli düzeyde kullanabiliyor musunuz? Müşteriye ulaşma noktasında en çok tercih ettiğiniz sosyal ağlar hangileridir?

Saliha Özgür: Sosyal medyada en çok facebook/aitsis adresimizi kullanıyoruz. Buradan daha çok firmamız hakkında haberler ön planda oluyor. Bunun dışında internet sitesi ve site reklamları kullanım alanlarımız.

2015 yılı içinde hangi çözümlerinize yoğunlaşacaksınız? Bu noktada belirlediğiniz ürünler var mı?

Saliha Özgür:2015 yılında yüksek hızlı makineler bizim odak noktamız olacak. Üretim ağırlıklı çalışacağız. Yine ar-ge ve yazılım çalışmalarımızla yurt dışında yeni üretecek olduğumuz makineler olacak. Bu yıl yeni ve hızlı makinelere ağırlık vereceğiz.

İleriye dönük sektörde daha güçlü bir marka olmak adına yurt içi veya yurt dışında ortaklık veya birleşme gibi bir düşünceniz var mı?

Saliha Özgür: Yazılım anlamında yabancı bir firma ile ortaklık söz konusu olabilir. Bu tam anlamıyla gerçekleştiğinde açıklaması yapılacaktır. Bunun yanı sıra daha önce de belirttiğim gibi makine üretimi konusunda yine yurt dışı bir ortaklığımız mevcut.

2015 yılı içinde kısa, orta ve uzun vadede belirlediği planlar hakkında bilgi verir misiniz? Hedefiniz nedir?

Saliha Özgür: 2015 yılında daha çok makine üzerine hedeflerimiz var. Bilgi birikimimizi dijital tekstil makinelerine aktarmamız sektöre doğru makineler girmesine yardımcı olacaktır. Yine dijital baskı boyaları ile alakalı yeni çalışmalarımız olacak. Bu da müşterilerimize daha minimum fiyatları sağlamak adına olacaktır.

Son olarak sektörümüze bir mesajınız var mı?

Saliha Özgür:2015 ve diğer yılların tüm sektörler adına başarılı ve huzurlu geçmesini diliyorum.

Print Friendly, PDF & Email