Erke Reklam Dobosen ile kutu harf imalatını kolaylaştırdı

Tezcan Yolcu: “Bu fuar bizler için satış amaçlı değil, var olmak gerekliliği olan bir ortam haline geldi. Çünkü, ülkemizin geçtiği bu zor dönemlerde fuar gibi organizasyonlara destek ve katılım verilmesinden yana olduğumu belirtmek isterim”

Erke Reklam Ürünleri, SIGN İstanbul Fuarı’nda DOBOSEN Harf Bükme makineleri ile birlikte lazer kaynak makinelerinin tanıtımını yaptık. İmalatı kolaylaştıran ve hızlandıran bu sistemler oldukça ilgi gördü. Firma bunun dışında JADE marka Konica 1024i baskı kafasına sahip 320 cm’lik ve Epson baskı kafası kullanan 180 cm’lik Eco Solvent baskı makinesi tanıtımını yaptı. Fuar sonrasında Erke Reklam Ürünleri’nden Tezcan Yolcu sorularımızı yanıtladı.

Bu yıl 20’ncisi düzenlenen SIGN İstanbul Fuarı’na katıldınız. İçinde bulunduğumuz piyasa koşulları çerçevesinde fuara ait izlenimlerinizi öğrenebilir miyiz?

Tezcan Yolcu: Son dönemde ülkemizde ve bulunduğumuz bölgede yaşananlar olumsuz gelişmelerin sonucu olarak ülkeler arasına taşınan “ticari savaşlar“ artık fazlası ile bizleri etkiler oldu. Bunun akabinde zor geçen bir yaz dönemi sonunda yapılan SIGN İstanbul fuarından beklentilerimizi sektör olarak ister istemez daha gerçekçi bir seviyeye çekmemize neden oldu. Bu fuar bizler için satış amaçlı değil, var olmak gerekliliği olan bir ortam haline geldi. Çünkü, ülkemizin geçtiği bu zor dönemlerde fuar gibi organizasyonlara destek ve katılım verilmesinden yana olduğumu belirtmek isterim.

Fuara gelen yerli ve yabancı ziyaretçilerin ilgisini nasıl değerlendiriyorsunuz? Ziyaretçi sayısı beklentilerinizi karşıladı mı? Satışa yönelik anlaşmalarınız oldu mu?

Tezcan Yolcu: Ziyaretçi sayısı geçen senelere nazaran daha az seviyede olduğu kanısındayım. Yabancı ziyaretçi sayısı oldukça iyiydi. Fuar sonrası satış için geri dönüşler geçen ay içinde tamamlandı ve makine kurulumlarını gerçekleştirmekteyiz.

Fuar süresince hangi ürünlerinizi ziyaretçilerle buluşturdunuz? İlk kez sergilenen yenilikleriniz oldu mu? Bununla birlikte ziyaretçilerin ilgisini çeken makine veya ürünleriniz hangileri oldu?

Tezcan Yolcu: Son dönemde ülkemizde satışı hızlanan kutu harf imalatında işimizi oldukça kolaylaştıran “DOBOSEN Harf Bükme” makineleri ile birlikte lazer kaynak makinelerinin tanıtımını yaptık. İmalatı kolaylaştıran ve hızlandıran bu sistemler oldukça iyi ilgi gördüler. Bunun dışında JADE marka Konica 1024i baskı kafasına sahip 320 cm’lik ve Epson baskı kafası kullanan 180 cm’lik Eco Solvent baskı makinesi tanıtımını yaptık.

Sektörün ve ziyaretçilerin yatırım talebi sizce yeterli mi? Mevcut piyasa koşullarına yönelik olarak müşterilerinize ve yatırımcılara sunduğunuz özel avantajlar oldu mu?

Tezcan Yolcu: Fuar esnasında misafirlerimiz ile yaptığımız görüşmelerde piyasa şartlarından dolayı yatırım konusunda tedirginlik olduğu görülmekte. Erke Reklam olarak yatırımların durdurulması ve bu tedirgin bekleyişin piyasalara daha kötü bir etki bırakacağını anlatmaya çalıştık. Fakat sonuçta genel olarak riske girmeyen müşteri profiline sahibiz. Kurdaki hareketliliğin durağan hale gelmesinin ve sonrasında bu durumun geçici olmayacağına inandıktan sonra yatırımların devam edeceğinin kanısındayım. Bizler fuar esnasında yaptığımız görüşmelerde döviz kuru ile ilgili Ağustos ayı içerisinde yaşanan krizden önceki kuru baz adlımızı ve satışlarımızı bu yönde yapacağımızı müşterilerimiz ile paylaştık ve bu şekilde avantaj sağlayacağımızı bildirdik.

Fuardan aldığınız izlenimler doğrultusunda önümüzdeki aylara ilişkin nasıl bir beklenti içindesiniz? Bu anlamda atacağınız yeni adımlar olacak mı?

Tezcan Yolcu: Kabul etmek lazım ki fuar tarihi olarak Ağustos ayı içerisinde Amerika ile yaşanan siyasi krizin sonucu olan dolar kuru artışı ve hareketliliği nedeni ile talihsiz bir döneme denk geldi. Şu günlerde dolar kurunun düşmesine rağmen piyasalarda tedirginlik hakim. Bu süreçte bizlerin atacağı adımlardan ziyade devlet yönetim kademesinden atılacak adımların ve düzenlemelerin çok daha önemli olduğu kanısındayım. Sadece şunu söyleyebilirim ki bu süreci fırsat bilip sadece kendi menfaatleri doğrultusunda ülke ve halk çıkarlarını düşünmeden fiyat ve satış politikası belirleyen firmaların yapmış oldukları hamleler bu krizin daha büyük hasar vermesine neden olmuştur. Bu konuda sadece sektör olarak değil tüm Türkiye için krizleri fırsat bilmeden orta noktayı bulup gereken ekonomik tedbirlerin alınmasında fayda olduğunu düşünmekteyim.

İthalat ağırlıklı bir sektör içindeyiz. Döviz kurlarındaki dalgalanma hem firmalara hem de kullanıcılara yansıyor. Bu noktada sizce neler yapılabilir? Sektörümüz bu dalgalanmadan en az etkilenecek hale nasıl gelebilir? Kimler nasıl önlem almalıdır?

Tezcan Yolcu: Üzülerek söyleyebilirim ki sadece sektör olarak değil ülkemiz ekonomisi ve ticaretinin temeli dövize bağlı olarak sürdürülmektedir. Ve tabii ki sektör olarak yerli üretimin olmamasından kaynaklı dışa bağımlı durumdayız. Yine yönetim kademesinin alacağı tedbirler ve verilecek ekonomik ayrıcalıklar doğrultusunda sektörümüzde yerli üretimi artırma yoluna gidilmesi gerektiğini düşünmekteyim. Bu da özellikle makine üretimi konusunda teknolojinin, eğitimin gelişmesi ile mümkün olacaktır. Hazırdan ziyade üretmek ile sektörün ve ülkenin geleceği teminat altına alınacaktır. Bu yolda da eğitim, bilim ve teknolojiye ihtiyacımız bulunmaktadır.

Son olarak sektöre vermek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Tezcan Yolcu: Öncelikle aynı gemide bulunduğumuzu, aynı dalgalarla mücadele ettiğimizi bilmeliğimiz. Bunun ışığında sabırla, anlayışla ve empati ile ticaretimize devam etmek zorundayız. Yatırımları durdurmanın krizi körükleyeceğinin ve bizleri daha zorlayacağının bilinmesi gerekmektedir. Kavganın, sürtüşmenin ve rakibe faul yapmanın vakti değil.

Print Friendly, PDF & Email