Folpa Genel Müdürü Recep Işığıbol: “Haziran ayında piyasalar ivme kazanacaktır”

Recep Işığıbol: “Çok hızlı değişen bir sektörün içindeyiz. Bu nedenle güne ayak uydurmak en doğru tercih olacaktır”

Folpa Genel Müdürü Recep Işıbol, tekrarlayan kapanmaların piyasaları olumsuz etkilediğini ancak bu durumun geçici olduğunu ve Haziran ayı ile birlikte olumlu hava oluşacağını söyledi. Dijital Teknik Dergisi’nin sorularını yanıtlayan Recep Işığıbol, makine satışlarında kurumsal ve köklü firmaların ön plana çıktığını ifade etti.

Pandemi koşulları nedeniyle birçok yatırım ertelendi. Bu nedenle 2021 yılının endüstriyel reklam ve dijital baskı teknolojileri açısından daha hareketli geçmesini bekleniyor. Sizin bu anlamda düşünceleriniz nelerdir? Size göre hareketlilik başladı mı?

Recep Işığıbol: Mart ayında göreceli bir hareketlilik vardı fakat artan vaka sayılarıyla tekrar başlayan karantinalar ve korku piyasaları tekrar olumsuz yönde etkiledi. Bu olumsuzluğun Haziran ayında olumluya döneceğine inanıyorum.

Değişen arz – talep dengeleri çerçevesinde 2021 yılı itibariyle daha çok hangi makine gruplarına ilginin artacağını düşünüyorsunuz? Bu düşüncenizin sebepleri nelerdir?

Recep Işığıbol: Kriz dönemlerinde insanlar çoğunlukla küçülme yoluna gidip varlıklarını korumaya almak isterler, bu sebepten daha kompakt makinelere yöneleceklerini ve hatta yöneldiklerini görebiliyoruz.

Yatırım yapmayı planlayan firmalar hata yapmamak adına daha temkinli hareket ediyor. Bu anlamda yatırım yapmayı düşünen firmalara tavsiyeleriniz neler olur? Size göre makine seçiminde dikkat edilmesi gereken konular neler olmalı?

Recep Işığıbol: Şuan gelinen noktada teknolojik gelişmeler birbirine çok yakın ve çok az kalite farkları var. O yüzden yatırım yapmak isteyenler mutlaka satış sonrası destekte en iyi hizmeti alabilecekleri firmalara yönelmeliler. Karşılarında her zaman muhatap bulabilecekleri firmaları tercih etmeleri, teknik servis desteği ve yedek parça desteği verebileceklerine inandıkları firmaları seçmeleri çok önemli. Sektördeki köklü firmalar burada ön plana çıkıyor.

Dijital baskı makinelerinde kafa teknolojisinin önemi nedir? Örneğin, UV veya solvent bir makinede hangi kafa teknolojisi daha yararlı olur? Kafaların makine üzerindeki etkisine yönelik neler söylemek istersiniz?

Recep Işığıbol: Çok hızlı değişen bir sektörün içindeyiz. Bu nedenle güne ayak uydurmak en mantıklısı olacaktır. Bu nedenle bize göre şuan revaçta olan küçük boyut UV makinelerde Epson xp600 düşük maliyetiyle ön plana çıkıyor. Eco-solvent makinelerde yine Epson DX5,DX7 ya da XP600 bir süre daha popüler olmaya devam edecektir. Solvent makinelerde uzun yıllardır Konica kafalar en doğru seçimdir.

Bunun dışında Dijital baskı makinesinde kullanılan malzemenin baskıya etkisi nasıl olmaktadır? Bir makine hem folyoya hem de brandaya aynı kalitede baskı yapabiliyor mu?

Recep Işığıbol: Tabi ki piyasa şartlarında insanlar sürekli daha ucuz malzeme arayışında, ucuz boya ucuz malzeme, makine ne kadar iyi basarsa bassın sonuç yeterli kalitede olmayacaktır. Maalesef her alanda Dünya ile yarışmak isteyen bir ülkede bu alanda kendimizi geliştiremiyoruz.

Fuarların ertelenmesi yatırımcıların birçok konuda bilgiye ulaşmasını engelledi. Bu sene fuarlara daha fazla ilgi olacağı tahmin ediliyor. Sizin bu konudaki düşünceleriniz nelerdir?

Recep Işığıbol: Fuarlar ertelendi, bir yandan iyi olduğunu düşünüyorum. Çünkü ard arda 2 ayda bir fuar yapıldığında ne ziyaretçiler ne de katılımcılar için artık motivasyon kalmamıştı. Bu yüzden bu seneki fuarların herkes için iyi geçeceğini düşünüyorum ve umuyorum.

Print Friendly, PDF & Email