İşletmeniz için en iyi geniş format inkjet yazıcı nasıl bulunur?

Geniş formatlı bir yazıcı aramanız boyunca, düşündüğünüz markaların her biri için ürün örnekleri, demolar veya referanslar isteyin. Satıcınızı da kontrol edin, çünkü yazıcıya sahip olduğunuz süre boyunca ortağınız olacaklar.

Mike Terlizzi*

Piyasada çok sayıda geniş format inkjet yazıcı bulunmaktadır ve birçok marka ve model aynı faydaları ve yetenekleri sunduğunu iddia etmektedir. Peki doğru kararı nasıl vereceksiniz? Bu kılavuz, uygulamanız ve üretim gereksinimleriniz için doğru geniş formatlı yazıcıyı bulabilmeniz için işinizin özel ihtiyaçlarını önceliklendirmenize yardımcı olacaktır. Karar vermeden önce dikkate alınması gereken arka plan bilgileri ve altı önemli faktör için okumaya devam edin.

Yazıcıya hangi uygulamalar için ihtiyacınız var?

Neden yeni bir geniş formatlı mürekkep püskürtmeli yazıcı arıyorsunuz? Ne basacaksınız? Seçeneklerinizden birkaçına bir göz atın: Araç kaplamaları – İşaretler ve afişler – Güzel Sanatlar – Fotoğrafçılık – Fuar görüntüler –  Perakende teşhir ürünleri – Yumuşak tabela için tekstil baskısı – Duvar kaplamaları

Aklınızda birkaç uygulama varsa, bunlara öncelik vermeye çalışın. Aynı yazıcıyı (ve mürekkep türünü) farklı uygulamalar için kullanabilirsiniz, bu da uzun vadede işletmenizin parasından tasarruf etmenizi sağlar.

Yüzeyler Önemlidir

Ekipman bir fotoğraf stüdyosu içinse, fotoğraf kağıdıyla uyumlu bir yazıcıya ihtiyacınız olacaktır. Araç kaplamaları yapmayı planlıyorsanız, yapışkanlı vinil ile çalışan bir yazıcıya ihtiyacınız olacak.

Yüzeyler Mürekkep Seçeneklerini Belirler

Mürekkep teknolojisi, yazıcının alt tabaka üzerinde çalışmasını sağlayan şeydir. Yanlış mürekkep kimyasına sahipseniz, malzemeleriniz mürekkebi düzgün bir şekilde almaz.

Bu arka plan bilgisini göz önünde bulundurarak, yeni bir geniş formatlı yazıcı aramanız sırasında göz önünde bulundurmanız gereken altı özelliği burada bulabilirsiniz.

 

  1. Üretim Hızı

Kurulum ve operasyonel verimlilik, marka ve modele göre değişebilir. Bir baskı işini başlatmakla bitmiş ürünü elinizde tutmak arasındaki süre, yazıcınızın teknik özelliklerinde listelenen süreden farklı olabilir. Aşağıdakileri göz önünde bulundur:

Üretim Kapasitesi: Haftada 100 adet vinil afiş basmanız gerekiyorsa, ancak yazıcınız yalnızca 20 ile 30 arasında baskı yapabiliyorsa, üretimde geri kalmanız olasıdır.

Hızlı İşler: Hızlı işler inanılmaz miktarda gelir sağlayabilir. Hızlı siparişlerin üstesinden kolaylıkla gelebilecek ekipmanlara sahip olmak yatırıma değer olabilir.

Üretim Hızı: Özellikle sürekli bir baskı işi akışını idare edebilecek bir makine arıyorsanız, bir yazıcının üretim hızına dikkat edin. Yazıcının RIP yazılımının, diğerlerini yazdırırken yeni dosyaları işleyebilme yeteneği olan eşzamanlı işleme sunup sunmadığını kontrol edin. Yeni bir işe başlamadan önce bir işin tamamlanmasını beklemek zorunda kalmayacağınız için bu, kesinti süresini en aza indirmeye yardımcı olabilir.

  1. Mürekkep Teknolojisi

Uygulamanız için ihtiyacınız olan mürekkep türü pazarlığa açık değildir. Aşağıda en yaygın dört mürekkep teknolojisi, bunların kullanıldığı uygulamalar ve bir ekipman önerisi bulunmaktadır.

Çözücü

Solvent mürekkep, vinil üzerine baskı için tasarlanmıştır. Afişler, çıkartmalar ve araç kaplamaları için tercih edilen seçimdir ve bu uygulamalar için endüstri standardıdır çünkü harika baskı sonuçları verir ve oldukça uygun maliyetlidir.

Çözücünün ne kadar agresif olduğuna bağlı olarak yazıcıyı havalandırmanız gerekebilir. Ayrıca, basılı grafikleri lamine etmeden önce genellikle 24 saatlik bir gaz çıkış süresi gerekir.

Sulu

Sulu mürekkep, fotoğraf kağıdı, poster kağıdı, tuval ve diğer iç mekan malzemelerinde kullanılan su bazlı bir mürekkeptir. Bu tür mürekkep, iç mekanlarda kullanılacak ürünler veya uzun bir dış mekan ömrü gereksinimi olmayan ürünler için ideal seçimdir. En yaygın uygulamalar güzel sanatlar, fotoğraf baskıları ve perakende tabelalardır.

Lateks

Bu mürekkepler, solvent mürekkeplerle de kullanılan çoğu alt tabakada çalışır. Ancak bu teknoloji ile daha yüksek işletme maliyetleri olabilir. Çoğu alt tabakadaki mürekkebi iyileştirmek için ısı gerekir, bu da ısıtıcıların çalıştırılması nedeniyle yüksek elektrik maliyetlerine yol açabilir.

UV İyileştirilebilir

Birçok UV iyileştirilebilir mürekkep, vinil alt tabakalar, yumuşak tabela kumaşı, ticari fuar ve perakende teşhir malzemeleri için idealdir. Bu mürekkep teknolojisi, ultraviyole ışığa maruz kaldıktan sonra mürekkebin anında kürlenmesine olanak tanır ve baskılar, koku emisyonu olmadan hemen lamine edilebilir.

  1. Kullanılabilirlik

Geniş formatlı mürekkep püskürtmeli yazıcılar dijitaldir, bu nedenle dokunmatik ekran arabirimleriyle geleneksel sabit düğmelerden daha sık karşılaşmanız olasıdır. Üretim gecikmelerini önlemek için, makinenin arayüzünün ve çalışmasının öğrenilmesinin kolay olduğundan emin olun.

Ayrıca şu lojistiği de göz önünde bulundurun:

Baskıya, makineye veya alandaki herhangi bir şeye zarar vermeden baskıları makineden çıkarmak için yeterli yer olacak mı? Yazıcının sürekli bakıma ihtiyacı var mı yoksa kendi başına çalışabilir mi? Ağır ruloları değiştirmek operatör için çok mu yorucu olacak?

Kullanılabilirlik açısından, rulo değiştirme veya alt tabakaları çıkarma söz konusu olduğunda, 54˝ genişliğindeki Epson yazıcı ile 10 fit genişliğindeki Mimaki yazıcı arasında büyük bir fark olduğunu unutmayın. Ekibinizin karmaşık veya yorucu görevleri yerine getirebildiğinden emin olun veya kolay bir toplama sistemine sahip bir marka ve model seçin.

  1. Ölçeklenebilirlik

Ödemesini bile almadan yazıcınızı büyütmek istemezsiniz. Şirketinizin öncelikleri ve gelecekte nerede büyüme potansiyeli olabileceği konusunda net bir fikre sahip olmak çok önemlidir.

Şu anda ihtiyacınız olandan daha yüksek özelliklere sahip geniş formatlı bir yazıcı satın almaya değer mi? Ölçeklenebilirlik konusunda endişeleriniz varsa, şirketinizin büyüme hedeflerini en iyi şekilde destekleyebilecek üst düzey modellere bakın.

  1. Ebatlar

Geniş formatlı yazıcılar genellikle en az 54˝ genişliğindedir. En az 24˝ olan güzel sanatlar ve fotoğrafçılık için yazıcılar genellikle geniş format olarak kabul edilir. Geniş formatlı yazıcılar, makine ve operatörler için gereken alanı düşündüğünüzde çok fazla yer kaplayabilir.

Duvara çarpmadan rulo değiştirebilecek misin? Yazıcınızın havalandırılması gerekiyorsa, bir yazıcı satın almadan önce yerinizin hazır olduğundan da emin olmanız gerekir. Baskıları nereye monte edecek, katlayacak veya bitireceksiniz? Alanınızın ölçümlerini alın ve bir makinenin operasyonlarınız için ne kadar büyük olduğunu görmek için bir test sürüşü deneyin.

  1. Çevresel Etki

Baskı işlemlerinizin çevresel etkisi mürekkep teknolojisine bağlı olacaktır. Örneğin, sulu mürekkepler su bazlıdır, bu nedenle çevreye solventli mürekkeplerden daha az olumsuz etkiye sahiptirler. Mürekkebinizi nasıl satın aldığınız da çevresel bir etkiye sahip olabilir. Yüksek üretim hacimleri için, küçük kartuşları daha sık atmak yerine toplu kaplarda mürekkep satın almak daha mantıklıdır. Geniş formatlı yazıcınızın işletme maliyetlerini göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun. Bazı modellerde soğutma için bir klima ünitesi gerekebilir, bu da daha yüksek elektrik faturaları anlamına gelir.

Geniş formatlı bir yazıcı aramanız boyunca, düşündüğünüz markaların her biri için ürün örnekleri, demolar veya referanslar isteyin. Satıcınızı da kontrol edin, çünkü yazıcıya sahip olduğunuz süre boyunca ortağınız olacaklar.

Kaynak: https://www.piworld.com/author/miketerlizzi/

*Mike Terlizzi

Mike, 2001 yılından bu yana, ITNH’nin iş geliştirme ve pazarlamadan satış ve ekipman alımına kadar her alanında yer almaktadır. Mike Terlizzi, benzersiz bilgi ve uzmanlığını, ITNH’nin tekliflerini sürekli olarak genişletmek ve her sektördeki müşterilerin kârlı olmak için ihtiyaç duydukları baskı ekipmanı ve sarf malzemelerini bulmalarına yardımcı olmak için kullanıyor.

Print Friendly, PDF & Email