Mat Kağıt A.Ş., HP Stitch S1000 ürününü tekstil pazarına sundu

HP’nin tekstil sektörüne yönelik geliştirdiği, Thermal İnkjet baskı teknolojisi ile Dye Sublimasyon baskı tekniğine yönelik çalışan HP Stitch S1000 modeli, Mat Kağıt A.Ş. tarafından Fespa Eurasia ziyaretçileriyle buluştu.

HP’nin tekstil sektörüne yönelik geliştirdiği, Thermal İnkjet baskı teknolojisi ile Dye Sublimasyon baskı tekniğine yönelik çalışan HP Stitch S1000 modeli, Mat Kağıt A.Ş. tarafından Fespa Eurasia ziyaretçileriyle buluştu. 320 cm eninde, transfer kağıtlarına max. 350 m2/saat, direk kumaşa baskılarda 160 m2/saat  baskı kapasitesine sahip, aylık minimum 40.000 m2 civarı tekstil baskı üretimi yapan işletmeler için geliştirilen HP Stitch S1000 ürünü gören tüm müşteriler beğenilerini ifade ettiler. Fuarla ilgili olarak Mat Kağıt A.Ş. Satış ve Pazarlama Müdürü Metin Gönülkırmaz sorularımızı yanıtladı.

Yılın son organizasyonu olarak Fespa Eurasia 2019 Fuarı’nın ardından sizlerle birlikteyiz. Bizim gözlemlediğimiz kadarıyla fuarda standınız oldukça yoğundu. Siz fuarı nasıl buldunuz? Bu noktada fuar beklentilerinizi karşıladı mı?

Metin Gönülkırmaz: Belirttiğiniz gibi oldukça yoğun bir fuar süreci geçirdik. Standımızı ziyaret eden müşterilerimiz yenilikler hakkında bilgileri aldılar. Genel itibari ile geçtiğimiz birkaç yıla kıyasla yılın son fuarını başarılı bulduğumuzu belirtebiliriz.

Fuarda çok sayıda ürün sergilediniz. Bu sergilenen ürünler hakkında biraz bilgi verir misiniz? Bununla birlikte ziyaretçilerin daha fazla ilgilendiği ürünler oldu mu?

Metin Gönülkırmaz: Fespa Eurasia fuarında,  Türkiye’de ilk olan hatta Avrupa pazarı açısından önem arz eden ürünümüz, HP Stitch S1000 ürünümüzü tekstil pazarına sunmuş olmanın mutluluğunu yaşamaktayız. Bu ürünümüz HP’nin tekstil sektörüne yönelik geliştirdiği, Thermal İnkjet baskı teknolojisi ile Dye Sublimasyon baskı tekniğine yönelik çalışan ürünümüzdür. 320 cm eninde, transfer kağıtlarına max. 350 m2/saat, direk kumaşa baskılarda 160 m2/saat  baskı kapasitesine sahip, aylık minimum 40.000 m2 civarı tekstil baskı üretimi yapan işletmeler için geliştirilen HP Stitch S1000 ürünümüzü standımızda gören tüm müşterilerimiz beğenilerini ifade ettiler. Müşterilerimiz ile fuar sonrasında yoğun bir görüşme trafiğimiz olacak, her müşterimiz için özel demo programı yapmaktayız. Yeni demo alanımızda firmaların kendi baskı dataları ile kendi kumaşlarına yapacağımız özel demo çalışmamızda HP Stitch ürünlerimizin toplam maliyet açısından ne kadar avantajlı olduğunu tüm müşterilerimize göstermeyi hedefliyoruz.

HP Stitch teknolojisi, pazarda alternatif Dye Sublimasyon baskı tekniği ile çalışan ürünlere göre makine ve baskı teknolojisi açısından oldukça önemli farklılıklar getirmektedir. Aslında bir anlamda dye sublimasyon baskı tekniğini, HP Stitch teknolojisi ile yeniden tanımlıyoruz. HP nin geliştirdiği tüm ürünlerde, bu tip teknolojik dönüşümleri çok başarılı şekilde yaptığını görmekteyiz.

Öncelikle en büyük iddiamız, dünyanın en hızlı renk eşleştirmesini yapabildiğimizi tekstil sektörüne gösteriyoruz. İşletmelerde bulunan çok sayıda HP Stitch makinelerinin tamamında renk ve tonlar değişmeden baskı yapılabilmektedir. HP’nin renk konusundaki tutarlılığı daha önce HP Latex teknolojisine yatırım yapan bir çok işletme tarafından tecrübe edilmiş bir gerçek. Ayrıca kesinlikle operatör becerisine yada insan tecrübesine dayalı bir ürün olmaması sebebi ile, kullanımı ve bakımları oldukça kolay olan bu ürünümüz tamamen kullanıcı dostu bir ürün olarak ön plana çıkmaktadır.  HP Latex ürünleri ile tüm edinmiş olduğu dijital baskı tecrübesini HP Stitch ürünlerine çok başarılı bir şekilde aktarmış durumdadır.

Bu yıl ikinci kez sergilediğimiz HP Latex R1000 Plus Printer ürünümüzde reklam sektörüne yönelik geliştirilen son teknoloji ürünümüzdür. HP Latex R1000 Plus Printer ürünümüz Latex mürekkep teknolojisinin 4. Nesil mürekkepleri olarak sunulmaktadır.    Latex Beyaz mürekkep özelliği ilk olarak R serisi ürünlerimiz ile sektöre sunuldu. Endüstriyel reklam üretimi yapan işletmeler için beyaz mürekkeplerimizin çalışması   UV mürekkeplere göre oldukça kolay, beyaz renk tonu, beyaz mürekkeplerimizin örtücülüğü ve esnekliği oldukça dikkat çekici duruma geldi. Sert levhalar veya şeffaf sert/esnek malzemeler üzerine yapılan direk baskılarda beyaz yada diğer renkler ile zemin tutuculuğu oldukça yüksek seviyededir.

Standımızda sergilediğimiz yeni ürünlerimizden biride, dye sublimasyon mürekkep teknolojisine sahip HP Stitch S500 ürünümüzdür. Yine thermal inkjet baskı teknolojisi ile Dye Sublimasyon baskı tekniğine yönelik çalışan bu ürünümüz tekstil sektörüne yönelik geliştirilen bir diğer ürünümüzdür.  162 cm eninde, transfer kağıtlarına max. 110 m2/saat, direk kumaşa baskılarda 34 m2/saat baskı kapasitesine sahip, aylık min. 6000 m2 üretim yapan işletmeler için uygun bir cihazdır.

Tekstil sektöründe üretim yapan işletmeler makine sayısını arttırarak baskı kapasitelerini bu oranda arttırabilmekteler. HP Stitch baskı teknolojisi dye sublimasyon baskı sektörüne çok önemli farklılıklar getirmektedir.

Standımızda ayrıca Latex ürünlerimizin en yeni modeli olan HP Latex 570 printer modelimizi sergiledik. Ayrıca reklam sektöründe düşük yatırım bedeli ile işe başlamak isteyen yada minimum yatırım bedeli ile kapasite arttırmak üzere plan yapan işletmeler içinde, HP Latex 335 modelimize yönelik yeni promosyonumuzu duyurduk. Promosyonumuz tamamen eski 2. Nesil mürekkep kullanan modellerimiz HP Designjet L26500 ve L28500 kullanıcılarını kapsamaktadır. Bu ürünlerimizi kullanmakta olan müşterilerimize oldukça avantajlı bir teklif sunmaktayız, ulaşamadıklarımız varsa bizimle mutlaka temasa geçmelerini tavsiye ederim.

Fuar süresince tüm makinelerimizde çeşitli baskı malzemelerine baskılar yaptık,  müşterilerimize oldukça önemli detaylar paylaşma fırsatımız oldu.

Mevcut piyasa koşullarında fuara gelen ziyaretçi sayısı oldukça başarı olduğunu düşünüyoruz. Gelen ziyaretçiyi analiz ettiğinizde daha çok hangi amaçla ziyaretler oldu? (Yenilik takip etme, ürün satınalma, yeni yatırımcı)

Metin Gönülkırmaz: Genel olarak fuarı ziyaret eden işletmelerin talepleri çok netti. Bir kesim müşterimiz ile maliyetlerini minimize etmek amaçlı görüşmeler yaptık, bir kesim müşterimiz makine parkurunu kısmen yenilemek amaçlı bizlerle temasa geçti. Özellikle tekstil sektöründe HP Stitch serisi ürünlerimizin çok beğenildiğini ve bu alanda oldukça yoğun bir dönüşümün olacağını belirtebilirim.

Sonuç itibariyle fuarların amacı alıcı ve satıcıyı buluşturmaktır. Bundan sonrasında sizin ürünleriniz ön plana çıkmaktadır. Bu anlamda müşteri tercihinde, hem firma olarak hem de ürün bazında sizi ön plana çıkaran konular nelerdir?

Metin Gönülkırmaz: Öncelikle vermekte olduğumuz tüm hizmet konularını oldukça yüksek kalitede müşterilerimize sunmayı hedeflemekteyiz. Teknik servis departmanımız bu açıdan gurur duyduğumuz bir hizmet kalitesi ve hızı sunmakta. HP zaman zaman müşterilerimizi direk arayarak, teknik servis konusunda anket yapmaktadır, son yıllarda almış olduğumuz ödüller bizler için bu konuda itici güç oluşturmaktadır. Bu yılın son ayı itibari ile devreye alacağımız demo alanımızı, sektörümüze ve firmamıza yönelik yaptığımız önemli bir yatırım olarak görmekteyiz. HP ürünlerimizden son teknoloji ürünleri bu alanımızda sergileyip, müşterilerimize özel demo baskı çalışmalarımızı yapabileceğimiz bir ortam hazırladık. Demo alanımızın açılışını tüm sektör mensubu dostlarımızı davet ederek bir event planı yapmaktayız, sanıyorum önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde açılışımızı yapacağız.

Fuarla birlikte sektörün daha fazla hareketleneceğini düşünüyor musunuz? 2019 yılı genel olarak nasıl geçti? Yıllık performansınızdan memnun musunuz?

Metin Gönülkırmaz: Geçen röportajımızda da belki aynı şeyleri belirtmiştim ama maalesef durum böyle, Son birkaç yıldır ekonomik ve siyasi çalkantılar nedeni ile endüstriyel reklam sektörünün kan kaybettiğini düşünüyoruz. Genel olarak her kesimin problemi kar marjlarının çok düşük olması ve uzun vadeli ödemeler. Ürün satan peşin satmak istiyor, alan en uzun vadenin peşinde. Bu şart ve koşullarda genel olarak firmalarda büyüme beklememiz yanıltıcı olur. Son birkaç yıldır her kes kendi pozisyonunu koruma derdinde aslında. Önümüzdeki yıl itibari ile döviz kurlarında aşağı yönde hareket olursa ve faiz oranlarında düşüş eğilimi, şu günlerde gördüğümüz şekilde devam ederse tekrar olumlu yansımalar görmeye başlarız diye düşünüyorum.

Print Friendly, PDF & Email