Optimum Digital Planet, yerli ve yabancı misafirlerin ilgi odağı oldu

Türkiye’nin tek yerli dijital baskı makinesi üreticisi Optimum Digital Planet, Fespa Eurasia 2019 Fuarı’na katılarak 3 modelini ziyaretçilerle buluşturdu.

Türkiye’nin tek yerli dijital baskı makinesi üreticisi Optimum Digital Planet, Fespa Eurasia 2019 Fuarı’na katılarak 3 modelini ziyaretçilerle buluşturdu. Optimum Digital, 5-8 Aralık 2019 tarihleri arasında gerçekleşen fuarda yerli ve yabancı çok sayıda misafiri standında ağırlayarak çözümlerini tanıttı. Diğer taraftan Optimum Digital, Çin pazarının öncü markalarından Flora firmasının da Türkiye distribütörlüğünü üstlendi. Flora markasına ait ürünler ayrı bir standda sergilendi. Fuardaki çalışmalarla ilgili olarak Optimum Digital’den Taner Can Güven sorularımızı yanıtladı.

Bizim gözlemlediğimiz kadarıyla fuarda standınız oldukça yoğundu. Siz fuarı nasıl buldunuz? Bu noktada fuar beklentilerinizi karşıladı mı?

Taner Can Güven: Fuar hem katılımcı hem de ziyaretçi noktasında çok başarılı geçti. Geçen seneye göre hem katılımcı ve ziyaretçi olarak ciddi bir artış gözlemledik. Yerli ve yabancı çok sayıda misafiri standımızda ağırladık. Belirlediğimiz hedeflere ulaştık. Çok memnun olarak fuardan ayrıldık.

Fuarda çok sayıda ürün sergilediniz. Bu sergilenen ürünler hakkında biraz bilgi verir misiniz? Bununla birlikte ziyaretçilerin daha fazla ilgilendiği ürünler oldu mu?

Taner Can Güven: Bu seneki fuarda 3 farklı makinemizi sergiledik. Eco-Solvent baskı makinesi olan Maxima INNO S makinemizi sergiledik. Bu makineye bir çözüm olarak geliştirdiğimiz Suni deriye dijital baskı çözümümüzü tanıttık. Suni deri üzerine baskı yapabilen bu makinemize fuarda yoğun bir talep oldu. Dünyanın çok farklı ülkelerine satışlarımız oldu. Bu makineye özel bir mürekkep teknolojisine sahibiz. Bu mürekkep teknolojisi sayesinde suni derilere hem kalıcı hem de daha canlı baskılar yapılabilmektedir. Fuarda Tekstil baskı makinemiz Picasso Tex modelimizi sergiledik. Bu model daha çok ev tekstili alanında talep görmektedir. Son olarak da sert zemin üzerine baskı alan ve oldukça iddialı bir makine olan NIRVANA Hybrid UV teknolojimiz standımızda yer aldı.

Yurt içi ve yurt dışından gelen ziyaretçi noktasında fuarı nasıl buldunuz? Beklentilerinizin dışındaki ülke ve şehirlerden ziyaretçi ağırladınız mı?

Taner Can Güven: Standımızı ziyaret eden misafirleri oranladığımızda her iki kişiden birisi yabancı ziyaretçi oldu. Avrupa, Orta Doğu, Balkanlar başta olmak üzere çok farklı ülkelerden standımıza ve ürünlerimize ilgi oldu. Bununla birlikte yurt içinden hemen hemen her şehirden ziyaretçilerimiz vardı. Türkiye’nin dijital baskı makinelerindeki üreticisi Optimum Digital Planet olarak standımıza gelen yerli ve yabancı misafirlerin hepsini çok güzel bir şekilde ağırladık. Üretimini yaptığımız teknolojiler dünyanın her noktasında kabul görmektedir.

Optimum Digital bu fuarda ilk kez Flora distribütörlüğünün lansmanını gerçekleştirdi. Flora ile nasıl bir işbirliği içine girdiniz?

Taner Can Güven: Bilindiği gibi Optimum Digital, Türkiye’nin tek yerli dijital baskı makinesi üreticisidir. Geçtiğimiz aylarda Flora firması bizimle temasa geçti. Bu temas neticesinde bizimle çalışmak istediklerini beyan ettiler. Yaptığımız görüşmeler neticesinde Çin segmentinde Flora distribütörlüğünü üstlenmeye karar verdik. Flora, Çin pazarının dijital baskıdaki en üst segment markalarından biridir. Türkiye’deki tek yetkili satıcı ve teknik servisi olarak hizmetlerimize başladık. Flora’nın verdiği yetki doğrultusunda Türkiye’de mevcut tüm Flora makinelerin teknik servis hizmetlerini biz yürüteceğiz. Fespa Fuarı’nda da ayrı bir standda Flora çözümlerimizi sergiledik. Flora’nın Genel Müdürü Vincent Bey’de fuar süresince Flora standında Türkiye’den gelen talep ve isteklere bizimle birlikte cevap verdi. Flora standından ise 320 Solvent baskı makinesi yer aldı. Yine belirtmek isterim ki, Optimum ve Flora hem ürün bazında hem de pazar bazında birbirinden ayrı markalardır. Optimum ve Flora’nın satış kulvarları tamamen farklıdır.  Bizler Flora organizasyonu için ayrı bir satış ve teknik servis ekibi oluşturduk. Birbirlerine alternatif veya tamamlayan markalar değildir. İkisi de birbirinden bağımsız yapıya sahip şekilde faaliyetlerini sürdüreceklerdir.

2019 yılına ait bir değerlendirmenizi alabilir miyiz?

Taner Can Güven: İç piyasadaki koşullara rağmen hedeflediğimiz satış rakamlarına ulaştık. Yurtdışı piyasalarda hedeflerimizin üzerine çıkmayı başardık. Optimum Digital Planet olarak çağın gerekliliği olan teknolojiyi çok yakından takip ediyoruz. Ar-Ge çalışmalarımız aralıksız devam ediyor. Optimum Digital, üretimden satışa çok başarılı bir ekiple çalışıyoruz. Bu anlamda ekip arkadaşlarıma bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Ekip çalışması bizi çok daha başarılı bir noktaya ulaştırıyor.

2020 yılına ilişkin beklentileriniz nelerdir?

Taner Can Güven: 2020 yılında makine yatırımı noktasında ciddi bir sıçrama bekliyoruz.  Bunun izlenimlerini son dönemde ciddi şekilde almaktayız. Son çeyrekle birlikte yoğun görüşmeler içine girdik. Bu fuarda da birçok anlaşmaya imza attık.

Print Friendly, PDF & Email