Prodigital müşteri ziyaretlerini yoğunlaştırdı

İbrahim Tekeş: “Fuarsız dönemde daha çok birebir görüşmelere ağırlık verdik. Showroomlarımızda ve müşterilerimizin atölyelerinde müşterilere makinalarımızın demolarını yapıyoruz”

Prodigital Genel Müdürü İbrahim Tekeş, yaşanan pandemi süreci ve piyasaların genel durumuna ilişkin sorularımızı yanıtladı.

Yaşanan pandemi sürecinin etkilerinin azaldığı bir dönem içine girdik. Piyasalardaki arz talep dengesi oluşmaya başladı. Piyasalara ait sizin izlenimleriniz nelerdir?

İbrahim Tekeş: Pandemi süreci dünyada Çin’le beraber Kasım 2019’da kendini gösterdi ve ilerleyen süreçte bütün dünyayı etkisi altına aldı. Virüs Avrupa’ya ulaştığında ancak Dünya Sağlık Örgütü’nün aklı başına geldi ve pandemi ilan edildi. Ülkemizde Mart ayının ortasından itibaren ciddi tedbirler alındı. Türkiye’de pandemi süresince çeşitli yasaklamalar ve ekonomik tedbirlerle Haziran ayına kadar iyi bir süreç geçirildi, fakat Haziran ayına ait çek ve senetler ödenmeyerek ekonomiyi kilitledi, Hazirandan sonraki dönemde azda olsa canlılık yaşandı fakat sektörlerin daralmasını önleyemedi. Dünya ekonomisiyle beraber Türkiye ekonomisi de büyük hasar aldı. Bulaşıcı hastalık tehlikesinin yanında ekonomik daralma, Türkiye’nin çevresindeki jeopolitik riskler ve döviz kurlarındaki aşırı dalgalanma reel sektörleri felç etti. Paradan para kazanan sermaye grupları bu süreçte kazanmış olabilir. Eylül-Ekim gibi piyasalar biraz daha hareketlendi fakat dövizdeki kur artışları Kredi faizlerinin artışları enflasyondaki yukarı yönlü hareketler ve pandemiden dolayı Türkiye’nin %10’a yakın küçülmesi piyasalardaki tedirginliği arttırıyor. 2021 yılının Mart ayına kadar ekonomideki sıkıntılı sürecin devam edeceğini düşünüyoruz.

Son dönemde satışına yoğunlaştığınız ürün grupları hangileridir? Bu ürünlerin özellikleri ve kullanıcıya sağladığı avantajlar hakkında bilgi verir misiniz?

İbrahim Tekeş: Satışına yoğunlaştığımız ürün grupları; Tekstil dijital baskı makinaları, Halı dijital baskı makinaları, Tişört ve parça kumaş baskı sistemleri, Deri dijital baskı makinaları, Solvent-Eko solvent –UV dijital baskı olarak sıralayabiliriz.

Tekstil ve Halı dijital baskı makinaları;

Gongzheng, Mutoh ve Protexjet olarak üç marka altında çeşitli ebat ve hızlarda tekstil ve halı baskı sistemleri satmaktayız.

GONGZHENG;

GZS3204plus/GZS3202: Fuji Dimatix Starfire Endüstriyel kafa kullanan bu makinalarımız 3.20cm eninde ve saatte 240m2 hızlara çıkabilmektedir. Makinalar kumaşa direkt baskı yapabildiği gibi süblime transfer baskı kağıdına da baskı yapabilmektedir.

GZX2004;

Bu makinalarımızda Fuji Dimatix kafa kullanmaktadır.2 metre eninde süblime transfer baskı kağıdına baskı yapmaktadır. Düşük boya maliyeti ve yüksek baskı hızına sahiptir. 220m2/saat baskı hızına kadar çıkmaktadır.

GZ-F2;

DTG parça baskı ve tişört baskı makinası, Endüstriyel baskı makinası olan cihazımız 3 parçadan oluşmaktadır. Baskı makinası, ön işlem makinası ve fikse fırını makinamız ıslaktan ıslağa (wet to wet) baskı yapmaktadır. CMYK ve Beyaz renk kullanmaktadır. Makinamızda çift tabla bulunduğundan 2 parça aynı anda basılmakta ve büyük bir çift tablanın olduğu zeminde basılabilmektedir.

MUTOH;

Valuejet serisi makinalarımız japon üretimidir. 60cm, 110cm, 137cm, 160cm, 190cm ve 160cm eninde baskı yapan makinalarımız mevcuttur. Tişört ve parça kumaşlar için flok, flex, tekstil folyosu ve reflektif folyo yapmak için Mutoh Bas-kes makinalarımızda bulunmaktadır.

PROTEXJET;

TX2000 EP;

Bu makinamız 2metre eninde Jumbo kağıtlara endüstriyel baskı yapmak için üretilmiştir, 620m2/saat hızıyla bu sınıflardaki en hızlı makinadır. Yüksek üretim kapasitesine sahip makinamız tekstil ve halı sektöründe kullanılmaktadır.

5113 Süblime transfer baskı makinalar;

180cm, 200cm, 280cm ve 320cm enlerinde transfer kağıdına ekonomik ve hızlı baskı yapan makinalar uygun fiyatlarla satılmaktadır, ucuz Epson kafa kullanan bu makinalar maliyetten dolayı tekstil ve halı sektöründe tercih edilmektedir.

1804B; Bu model makinalarımız genellikle pamuklu kumaş ev tekstili ve özellikle likralı ürünlere baskı yapmaktadır.180cm ve 320cm enindeki makinalarımız blanketli olarak piyasaya sunulmaktadır.

Halı baskı hattı;

Halı dijital baskı hatlarımız 2 şekilde oluşmaktadır. Kaymaz taban halı hattı ve Direkt baskı halı hattı

Kaymaz taban halı sistemi; Dijital baskı makinası, kalender, Laminasyon makinası ve konfeksiyon hatlarından oluşmaktadır.

Direkt halı baskı hattı;

Bu hattımız 2metre ve 3,20 metre enlerinde konveyör-Blanketli bir sistemdir. Havlı ve havsız halılara direkt baskı yapmaktadır. Bu hat baskı makinası ve Tünel fikse fırınından oluşmaktadır.

TP60 parça baskı sistemi;

Tozlama sistemli transfer baskı sistemi pigment boya kullanan makinamız CMYK ve Beyaz boya kullanmaktadır. Her türlü kumaşa transfer baskıya uygundur. Dijital baskı makinası, tozlama fırını ve transfer presinden oluşan bu sistemde her türlü logo ve dijital baskı baskes yapmadan kumaşa aktarılabilmektedir. Beyaz boyadan dolayı renkli kumaşlara da transfer yapılabilmektedir. Tuşesiz yüksek yıkama hassasiyetli baskılar ve canlı renkler oluşmaktadır. Ekonomik seri bir sistemdir.

Potexjet masaüstü tişört baskı makinası;

Epson kafa kullanan makinamız Tişorte direkt baskı yapmaktadır. CMYK+White boya sistemiyle çalışmaktadır. Ekonomik seri bir makinadır.

Solvent Eko solvent ve UV dijital baskı makinaları

GONGZHENG;

GZ Eko solvent  modellerimiz;

Thunderjet C1601 Epson

Thunderjet X1602 Epson

Thunderjet AD1802 Epson

Thunderjet AD2602 Epson

Thunderjet AD3202 Epson

THUNDERJET 1601C MAKİNA FOTOĞRAF

GZ Solvent –Eko Solvent

GZC3202SG Starfire 3.20mt

GZM 3204 PLUS SG Starfire 3,20mt

GZH3206 SG Starfire 3.20mt

GZH5006 SG Starfire 5,00mt

GZF5004 SG Starfire 5,00 mt

GZF5008SG Starfire 5,00 mt

GZ UV Sistemler;

GZW 6090 MASAÜSTÜ UV

GZF1808D Rıcoh 1.80mt Hıbrıt

GZF 3208D Rıcoh 3.20mt Hıbrıt

GZW2513-Rıcoh Flatbed

MUTOH;

Eko solvent ;

Xpertjet serisi 1682SR

Xpertjet serisi 1641SR

Valuejet 1624

Valuejet 628

 

Mutoh UV Sistemler;

Xpertjet 461UF masaüstü UV (48X33)

Xpertjet 661UF masaüstü UV (48X60)

Performansjet PJ2508UF UV (125×250)

 

Kesim Plotter;

Valuecut  serisi

vc2-600 (60cm)

Vc2-1300 (132cm)

Vc2-1800 (183cm)

 

Dilli Endüstriyel UV sistemler;

Kore firması olan Dilli dünyanın en büyük UV makine üreticilerindendir.

Neotıtan serisi Konica 160cm Hibrit-Rtr /250cm Hibrit-Rtr /320cm Hibrit-Rtr /250×130 Flatbed

Neoearth serisi Rıcoh 160cm Rtr

Neosirius serisi Ricoh 160cm Hibrit/250cm Hibrit

Neosun serisi Kyocera 250cm Hibrit/320cm Hibrit-Rtr/250×130 Flatbed

Pandemi nedeniyle bu sene sektörümüzle ilgili fuarlar gelecek yıla ertelendi. Bu kararı nasıl değerlendiriyorsunuz?

İbrahim Tekeş: Ziyaretçisiz bir fuar olmayacağına göre fuarların ertelenmesi çok iyi oldu.

Fuarların olmadığı bu dönemde satış ve pazarlama politikanızda bir değişiklik olacak mı? Bu dönemde farklı bir çalışma yapmayı düşünüyor musunuz?

İbrahim Tekeş: Fuarsız dönemde daha çok birebir görüşmelere ağırlık verdik. Showroomlarımızda ve müşterilerimizin atölyelerinde müşterilere makinalarımızın demolarını yapıyoruz.

Bu dönemde ürün portföyünüzde yenilik noktasında değişiklik oldu mu? Bununla birlikte yeni ürün eklemeyi düşünüyor musunuz?

İbrahim Tekeş: Birçok alanda dijital baskı sistemleri sattığımız için yeni alanlara şimdilik geçmek istemiyoruz. Yeni ürün sürekli ekliyoruz.

Son olarak sektöre vermek istediğiniz bir mesajınız var m?

İbrahim Tekeş: Kıran kırana bir rekabetin olduğu reklam sektöründe etik değerler yok oldu. Bu durum diğer sektörlere de yansımaya başladı. Rakip firmalara ve yatırımcı müşterilere sesleniyorum. Lütfen ticaret yaparken etik değerlerden, düzgün iş yapmaktan uzaklaşmayalım, birbirimizin hakkını hukukunu gözetelim. Türkiye’de herkes bir tahsilat sorunundan bahsediyor ama kimse bir şey yapmıyor. Lütfen ürün ve hizmet satın alan firmalar –şahıslar bunun karşılığını zamanında ödesin. Kimse kusura bakmasın elbirliğiyle bu ticareti düzeltelim herkesin kar ettiği ve yaptığı işten zevk aldığı bir sistem oluşturalım.

Print Friendly, PDF & Email