Simona AG, MT Plastik Şirketinin Yüzde 70 Hissesini Satın Alıyor

Alman merkezli SIMONA Ag Grubu ve MT Plastik stratejik ortaklıkla güçlerini birleştiriyor. Büyüme vizyonu ile yapılan bu uzun vadeli stratejik ortaklıkla beraber MT Plastik’in Avrupa’nın en büyük PVC köpük üreticisi olması hedeflenmektedir.

 Almanya merkezli Simona AG, Düzce’de PVC köpük levha üreten MT Plastik’in yüzde 70’ini satın almak üzere hisse satın alım sözleşmesi imzaladı.  2007 yılında kurulan MT Plastik, dijital baskı, reklam ve yapı mühendisliği sektörleri için köpük PVC levha üretiminde uzmanlaşmış bir firmadır. Türkiye’de Pazar lideri olan şirket, üretiminin %60’dan fazlasını temel olarak ihraç etmektedir.

Bu ortaklıkla MT Plastik firmasının üretim kapasitesi iki katına çıkacak olup, bu artan kapasiteyle mevcut ihracatını 3 katına çıkarması hedeflenmektedir. Buna bağlı olarak istihdam kapasitesinin iki katına çıkması beklenmektedir.

Büyüme vizyonu ile yapılan bu uzun vadeli stratejik ortaklıkla beraber MT Plastik’in Avrupa’nın en büyük PVC köpük üreticisi olması hedeflenmektedir. Bu ortaklık işleminin MT Plastik tarafında finansal danışmanlığını Pragma gerçekleştirmiştir. İşlemin Rekabet Kurulu Onayı sonrası 1 Ocak 2021’de tamamlanması hedeflenmektedir.

SIMONA Grubu, dünyanın önde gelen termoplastik üreticilerindendir. Şirketin ürün portföyünde plastik bazlı yarı mamuller (levha, çubuk profil vb.) borular  ve bağlantı elemenları yer almaktadır. 13 ülkede faaliyet göstermekte olan SIMONA, 1.450 kişiyi istihdam etmektedir.

Satınlama süreciyle ilgili olarak Simona AG Üst Yöneticisi Matthias Schönberg, “Türkiye’nin coğrafi konumu ve MT Plastik’in yüksek ihracat payı, bize Avrupa ve Orta Doğu’daki diğer pazarlara erişimimiz için çok ciddi katkı sağlayacak” dedi.

MT Plastik Yönetim Kurulu Başkanı Tufan Kalkan ise, mevcut firmada sahip oldukları yüzde 30 oranındaki hisselerini koruyacaklarını, her iki firmanın da ürün gamının birleştirilmesinin çok büyük bir sinerji oluşturacağına inandığını ifade etti.

Firmadan konuya ilişkin açıklamada, yıllık cirosu 11 milyon avronun üzerinde olan ve 50 çalışana sahip MT Plastik’in satın alması ile ilgili işlemlerin, gerekli izinlerin ardından 2020 yıl sonuna kadar tamamlanmasının öngörüldüğü ifade edildi.

“FARKLI PAZARLARA ULAŞMA İMKANI VERECEK”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Simona AG Üst Yöneticisi (CEO) Matthias Schönberg, kar eden MT Plastik’in satın alınmasını Alman şirket için mantıklı bir adım olarak nitelendirerek, “Türkiye’nin konumu ve MT Plastik’in zaten yüksek olan ihracat payı, bize Avrupa ve Orta Doğu’daki diğer ilginç pazarlara erişim sağlayacak” ifadesini kullandı.

Yaklaşık 1.500 çalışana sahip ve Frankfurt Menkul Kıymetler Borsası’nda hisseleri işlem gören Simona AG’nin 2020’nin dokuz aylık döneminde gelirlerinin, 2019’un aynı dönemine kıyasla yüzde 12,4 azalarak 292,2 milyon avroya gerilediği öğrenildi.

ÜRETİM KAPASİTESİ 2 KATINA, İHRACATI 3 KATINA ÇIKACAK

MT Plastik A.Ş. 2007 yılında Düzce’de kurulmuştur ve standart ürün gamı PVC köpük levhalardaki uzmanlığı, güvenilirliği ve yüksek kalite standartları ile müşterilerine hizmet vermeye odaklanmıştır. Yurtiçi ve yurtdışında MT Plastik A.Ş. tarafından üretilen polimer levhaların tescilli markası Plastech’tir. Mobilya, mimari, ev dekorasyonu ve display gibi uygulama alanlarındaki deneyimlerimizi paylaşarak, plastik teknolojilerinde yıllardır yatırım yapmakta. MT Plastik A.Ş. 4 adet plastik hattı 15 bin metrekarelik kapalı tesisi ile müşterilerinin ihtiyaçlarına odaklanmaktadır.

Print Friendly, PDF & Email