Soletex koronavirüse karşı insan sağlığını koruyan antiviral kumaş üretti

Mehmet Efe: “Soletex Koronavirüse karşı insan sağlığını koruyan kumaşları üretebilmek için uzun bir Ar-Ge maratonundan sonra antiviral kumaşları üretmeyi başarmıştır”

Soletex, koronavirüse karşı insan sağlığını koruyan antiviral kumaş üretti. Ürün, yaklaşık 4 aylık bir Ar-Ge çalışması sonunda ürünler geliştirildi. Tedarikçi firmadan alınan Antiviral kimyasalını, kendi Ar-Ge laboratuvarında dijital baskıya uygun olan Soletex ürünlerine uygun hale getirdi. Konuyla ilgili olarak Soletex’ten Mehmet Efe sorularımızı yanıtladı.

Soletex olarak dünyada bir ilk olarak Koronavirüsü dijital baskı sektöründe etkisiz hale getiren bir kumaş üretimi gerçekleştirdiniz. Dünya çapında da oldukça ses getireceğini düşündüğümüz bu kumaş üretiminin hikayesini sizden öğrenebilir miyiz?

Mehmet Efe: Covid-19’a karşı alınabilecek önlemleri araştırdık ve bu virüse karşı en etkili antiviral kimyasalları denemeler sonrasında tespit ederek mevcut ürünlerimize uygulamaya başladık. Bununla birlikte, medikal sektöründe kullanılan Maske, Koruyucu Giysi, Önlük gibi kumaşlarında üretimine başlayarak ürün yelpazemizi genişlettik.

Kumaşın Ar-Ge çalışmaları sizin tarafınızdan mı yapıldı? Ne kadar sürede üretime başlandı?

Mehmet Efe: Yaklaşık 4 aylık bir Ar-Ge çalışması sonunda ürünler geliştirildi. Tedarikçi firmadan alınan Antiviral kimyasalını, kendi Ar-Ge laboratuvarımızda dijital baskıya uygun olan Soletex ürünlerine uygun hale getirdik.

Dünyanın çare aradığı noktada çok önemli bir hizmet sunuyorsunuz. Ürüne ilişkin ağırlıklı hangi sektörlerle çalışacaksınız? Bu ürünle üretilen maske, tulum benzeri ürünler daha güvenilir bir şekilde kullanılabilir mi?

Mehmet Efe: Doğal olarak hedef kitlemiz hitap ettiğimiz Dijital Baskı sektörü olacaktır. Fakat insan ile temas halinde olabilecek bütün tekstil kumaşlarını antiviral etkili hale getirebiliriz. Farklı tekstil sektöründe faaliyet gösteren üreticilere (özellikle okul, hotel, hastane vb gibi yerlere hizmet veren üreticiler) de ürünlerini antiviral etkili yapmak için talepleri olduğu takdirde destek verebiliriz. Antiviral formülünü uyguladığımız bütün tıbbi maske, tulum, önlük gibi benzeri ürünlerin hepsi %99,99 oranındaki virüse karşı öldürücü etkisinden dolayı çok daha fazla güvenilir olmaktadır.

Türkiye’nin yanı sıra dünya çapından da oldukça talep gelecektir. Bu anlamda üretim kapasiteniz yeterli mi? Bununla birlikte ürüne ait üretim kapasiteniz ne kadar?

Mehmet Efe: Soletex 2019 ve 2020 yıllarında yaptığı yeni makine ve tesis yatırımları ile kapasitesini 2 katından fazla arttırmıştır. Bu yatırımlar ve senelerin verdiği know-how tecrübesinden dolayı beklediğimiz talebi Soletex rahatlıkla karşılayabilecektir. Yurtdışında 4. Seviye uluslararası akredite laboratuvarlarda ürünlerimiz test edilmiştir ve uygulanan antiviral sonrası teste tabi tutulan kumaşlarımızın, 30 yıkamaya kadar özelliğini yitirmediğini, bakteri ve virüsleri %99,99 oranla yok ettiği kanıtlanmıştır. Aynı zamanda geçtiğimiz hafta TSE Standartlarında, COVID- 19 Güvenli Üretim Belgesi almaya hak kazanan sayılı firmalardan biri olduk ve bundan dolayı da gururluyuz.

Son olarak vermek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Mehmet Efe: Pandemi ile birlikte yeni bir döneme girdiğimiz için antiviral özellikli kumaşlara ihtiyaç doğmuştur ve kısa dönemde de bitecek gibi görünmemektedir. Soletex Koronavirüse karşı insan sağlığını koruyan kumaşları üretebilmek için uzun bir Ar-Ge maratonundan sonra antiviral kumaşları üretmeyi başarmıştır.

Print Friendly, PDF & Email