TRIANGLE Mürekkepleri ve Avantajları

Barkın Övünç: “Triangle boyaları 1mc’dan küçük pigment yapısı sayesinde baskı kafalarında bakım sıklığının en aza indirgenmesine olanak sağlar. Nozıl kanallarından rahat geçişi kanal boyunca oluşması muhtemel çizik ve aşınmaların önüne geçer”

Vira Dijital’in güçlü mürekkep markalarından biri olan TRIANGLE INX ile güçlü bir kullanım ağı oluşturdu. Bu mürekkep grubuyla ilgili olarak Vira Dijital Genel Müdürü Barkın Övünç sorularımızı yanıtladı.

Dijital Teknik Dergisi okuyucuları için ürün portföyünüz hakkında bilgi verir misiniz?

Barkın Övünç: Bilindiği üzere; Vira Dijital, Güney Afrika’lı Nutec Boyaları ile iş ortaklığını uzun yıllardır sürdürmektedir. Türkiye sınırları içerisinde ‘Ana Bayiliğini’ yürüttüğümüz markanın bilinirliliği, yoğun çalışmalarımız neticesinde hayal ettiğimiz seviyelere ulaştı diyebiliriz. Kurduğumuz bölgesel bayilikler de bu amaca ulaşmamızın en büyük destekçisi oldu. Bütün bu gelişmelerin ışığında Nutec ile tam gaz yolumuza devam ediyoruz.

Ayrıca bir diğer boya markamız daha var. O da Avrupa Birliği’nden ithal ettiğimiz ve üretimi Avrupa standartlarında gerçekleşen TRIANGLE INX! Bu boyalarımızın da yurt genelinde geniş bir kullanım ağı oluşmuş durumda.

Bunların dışında, Vira Dijital bünyesinde sektörümüzde dijital baskı ve tabela üretimi alanında faaliyet gösteren bütün müşteri gruplarının kullanımına hazır ürünler de bulunmaktadır. Kuruluş aşamasında, çıkış noktamız her ne kadar vinil gurupları ve dijital baskı boyaları olsa da, zaman içerisinde müşterilerimizin talepleri doğrultusunda diğer dijital baskı ve tabela materyalleri konusunda da becerilerimizi geliştirmiş ve iş ortaklarımıza çok yönlü hizmet verir hale gelmiş bulunmaktayız.

Mürekkep grubundaki ürününüz TRIANGLE ürünlerine yoğunlaşmak istiyoruz. Bu mürekkep kullanım alanları ve tercih edilme sebepleri hakkında bilgi verir misiniz?

Barkın Övünç: Şuan için Triangle markasının UV baskıda kullanıma sunduğu, BSK Flex ve UVLE boyalarını ithal ediyoruz. BSK Flex 14pl ve 50pl damlacık yapısına sahip baskı kafaları için uygun olan UV boyamızdır. ISO9001 ve uluslararası REACH sertifikası ile üretilmiş olup muhteviyatında toksik hiçbir yapı bulunmamaktadır. Triangle seriler arasında oluşması muhtemel farklılıkları bertaraf edebilmek için her üretim aşamasında hammaddelerin ve bitmiş ürünlerin daimi olarak kalite kontrolünü sağlar. Üretimde sergilenen bu yaklaşımlar tabi ki hem satıcı hem de nihai kullanıcı açısından güven hissiyatını en yüksek seviyelere taşımaktadır.

Aynı teknoloji ile üretilen Triangle UVLE boyalarımız da, açıkçası UV alanında zor bir görevi üstlenmiş ve uygulamada ne kadar başarılı olduğunu da kanıtlamıştır. Neden zor bir görev diyoruz? Şöyle ki! Bilindiği üzere Epson kafalarda UV kullanımı diğer kafa teknolojilerine göre ciddi hassasiyet gerektirmektedir. O nedenle Epson baskı kafaları için UV boya üretimi yapan boya üreticileri oldukça azdır. Üretim teknolojisindeki becerisi ile Triangle diğer üreticilerden ayrılarak bu konuda da çözüm geliştirmiş oldu. Böylelikle biz de Epson kafalı UV Dijital Baskı Makinesi kullanıcılarına çözüm ortağı olarak hizmet verme fırsatı bulmuş olduk.

TRIANGLE mürekkeplerinin kullanıcıya sağladığı avantajlar nelerdir? Müşteri neden bu ürünleri tercih etmeli?

Barkın Övünç: Bir mürekkebi tercih edilebilir kılan ve birbiri ile ilintili bazı özellikleri bir araya getirebiliriz. Pigment yapısı, viskozitesi, aşınmaya ve solmaya karşı gösterdiği maksimum direnç, renk gamutu vb.

Triangle boyaları 1mc’dan küçük pigment yapısı sayesinde baskı kafalarında bakım sıklığının en aza indirgenmesine olanak sağlar. Nozıl kanallarından rahat geçişi kanal boyunca oluşması muhtemel çizik ve aşınmaların önüne geçer. Viskozitesinin optimum seviyede olması ateşleme frekansları ile yüksek seviyede uyum sağlar, böylelikle doğru miktarlarda boya atımı gerçekleşir. Oldukça geniş bir renk gamutuna sahip olan boyalarımız açık havada minimum iki yıl solmaya karşı dirençlidir. Bu ve benzeri birçok özellikler ancak endüstriyel üretim ile gerçekleşebilir. Bu yönleri ile Triangle kullanıcılarına sorunsuz baskı imkânı sağlamaktadır.

Mürekkep kullanımında nelere dikkat etmek gerekir? Bu anlamda verebileceğiniz tavsiyeler nelerdir?

Barkın Övünç: Öncelikle bu konuda müşterilerimizi sıkı takip ettiğimizi belirtmeliyim. Dijital baskıcı olmanın bir takım gereklilikleri ve hassasiyetleri vardır. Her şeyden önce baskı ortamının ısı değerleri boyaların akışkanlığını bozmayacak seviyelerde ayarlanmalıdır. Bu konuda oldukça yanlış bir algı maalesef yerleşmiş durumda. Şöyle ki; ortam ısısını ayarlamaya baskıya başlamadan en az bir saat önce başlamalı. Genelde baskı esnasında başlandığı için kişilerin atmosferde algıladıkları ısı değerlerine mürekkepler henüz ulaşmamış oluyor. Karşılaştığımız sorunların başında bu durumu birinci sıraya koyabiliriz. Bir diğer mesele makinelerin sorunsuz çalışması için olmaz ise olmaz UPS kullanımı ve topraklama değerinin doğru seviyede olması. Bu konuda da gösterilecek hassasiyetler sorunsuz baskının önünü açmada üreticilere son derece yardımcı olacaktır. Ve tabii ki makinelerin günlük bakımları, çalıştırmadan önce ve iş bitiminde dinlenmeye alırken yapılması gereken bir takım ritüellerin aksatılmaması yine dikkat edilmesi gereken hususlar arasında yer almaktadır. Gözlemlerimiz bize gösteriyor ki; bu konularda titiz davranış modeline sahip olan müşterilerimiz hiç sorun yaşamamakta ve teknik desteğe büyük oranda ihtiyaç duymamakta.

Endüstriyel reklam sektöründe yer alan iki fuar erteleme kararı aldı. Bu erteleme kararına ilişkin görüşlerinizi öğrenebilir miyiz?

Barkın Övünç: Fuarlar bizim için son derece önem arz ediyor. Bir anda yurt içi yurt dışı birçok müşterimiz ile bir araya gelme fırsatı buluyor, yenileri ile tanışıyoruz. Ticaretimize her ne kadar büyük katkı sağlıyor olsa da, bu sene yaşanan pandemi nedeni ile iptal edilmesi son derece yerinde bir karar oldu. Bu sene böyle olması gerekti. Fakat piyasanın akışına bakacak olursak bu dönemde yine de bir hareketlilik gözlemliyoruz.

Son olarak endüstriyel reklam sektörüne vermek istediğiniz mesajınız var mı?

Barkın Övünç: Zor günler geçiriyoruz, fakat yaşanan her şeyden de yeni çıkarımlar elde ediyoruz. En azından böyle zamanlarda tedbirli olmayı veya önceden alınan bazı tedbirlerin ne kadar işe yaradığını tecrübe ettik. Tabii ki her zaman ki vurgumuz mümkün olduğunca birbirimizin destekçisi olmak! Böyle zamanları, birbirimizi üzmeden fırsata çevirmek hepimizin tercihi olmalı. Sektörümüzde var olan ve var olma mücadelesi veren herkese Vira Dijital ailesi olarak büyük kolaylıklar ve başarılar diliyoruz.

Print Friendly, PDF & Email