Türkiye’nin En Ucuz Dijital Baskı Merkezi: Baskı Center

Baskı Center’ın Başarılı Yöneticisi İhsan Oruç: “2020 hedefimiz Türkiye’deki her 5 reklam firmasından birine hizmet vermektir. Herkesi Türkiye’nin en büyük ve en ucuz dijital baskı merkezi olan Baskı Center ile çalışmaya davet ediyorum”

İzmit’te faaliyet gösteren Baskı Center, bulunduğu noktadan Türkiye’nin dört bir yanındaki müşterilerine hizmet sunuyor. Dijital Teknik Dergisi olarak bu büyük işletmeyi yerinde ziyaret ederek çalışmalarını gözlemlemek istedik. Baskı Center sahibi İhsan Oruç bu anlamda misafirperverliğini bizlere hissettirdi. Kendisiyle keyifli ve güzel bir sohbet gerçekleştirdik.

İhsan Bey, öncelikle dergi okuyucularımız için Baskı Center firmasını tanıtır mısınız? Baskı Center neler yapar, ne tür hizmetler sunar?

İhsan Oruç: Ekibimizle birlikte çalışarak, azimle ve inançla sektörde neler yapabileceğimizi gözler önüne seren bir başarıya imza attık. Çalışanlarımızı ailemizin bir bireyi olarak görmekteyiz. Bugünlere gelmek, uzun zamanımızı aldı, çok yorulduk, fakat inancımızı ve azmimizi hiçbir zaman kaybetmedik. İşlerinde tecrübeli ve başarılı olan çalışanlarımızla bir bütün olduk. Bugünde eksilmeyen inancımızla yolumuza devam ediyoruz. Şu an günlük olarak Türkiye genelinde 800’ün üzerinde reklamcı ve ajansa hizmet veriyoruz. Verdiğimiz kaliteli hizmet ve uygun fiyat politikamız sayesinde müşteri portföyümüz her geçen gün artıyor. Baskes ve durantrans ürünlerde Türkiye’nin en iddialı firması olduğumuzu söylemek isterim. Müşteri ayrımı kesinlikte yapmıyoruz. Müşterinin bir metrekare işi de olsa, bin metrekarelik işi de olsa aynı kalite ve en uygun fiyat politikasıyla çözüm sunuyoruz. Buradaki en önemli amacımız müşterinin işini çözmek ve memnun etmektir. Bizi diğer firmalardan ayıran en önemli özelliklerden biri de budur. Örneğin bünyemizde sadece 1 kişi paketleme ve kargolama hizmeti ile uğraşmaktadır. Ürünlerin ambalajlaması ve koruması yapılarak ürünü zarar görmeden müşteriye ulaşmasını sağlarız.

Tesisinizi gezdiğimizde çok büyük bir merkez olduğunuzu gördük. Cadde boyunca 7 ayrı dükkanda hizmet veriyorsunuz. Bu caddeyi tek başına dijital baskı caddesine dönüştürdüğünüzü gözlemledik. Makine parkurunuz ve bünyenizde bulunan ürünler hakkında bilgi verir misiniz?

İhsan Oruç: Çok büyük bir baskı merkezi olduğumuz için stoklarımızda her türlü malzeme bulunmaktadır. Bu anlamda isteyen firmaya sadece malzeme satışı yapabilmekteyiz. İsteyen firmaya da baskılı olarak sunabilmekteyiz. Örneğin bir brandanın her çeşidi stoklarımızda bulunmaktadır. Bu anlamda malzeme zenginliğimiz sayesinde de müşteriler tarafından ilk tercih edilen firma konumundayız. Tesisimiz 7 bölümden oluşmaktadır. Bunlar kendi içinde folyo, vinil, branda, kesim, montaj, baskı gibi bölümlere ayrılmaktadır. Makine parkurumuzda, 11 adet dijital baskı makinesi bulunmaktadır. 2 yeni makinemiz de kısa bir süre sonra parkurumuza katılacak.

Baskı Center olarak hedefiniz nedir? Bundan sonrası için ne tür planlarınız var?

İhsan Oruç: 2020 hedefimiz Türkiye’deki her 5 reklam firmasından birine hizmet vermektir. 2018 yılı itibariyle başta Kıbrıs, Azerbaycan ve Bulgaristan olmak üzere yurt dışı müşteriler edindik. Sektördeki hedefimiz müşteri kaybı olmaksızın yeni müşteriler kazanmaktır. Şu an bizimle çalışan müşterilerimizin tamamı Baskı Center’lı olmaktan mutlu olduklarını ifade ediyorlar.

Bu kadar büyük bir firmanın girdi ve çıktı işleri de kolay değildir. Nasıl bir çalışma şekli benimsediniz?

İhsan Oruç: Bizde, alırken de, satarken de herşey peşin ödeme ile yapılır. Başka bir alış veya satış şeklimiz yoktur. Bunu tüm malzeme satın aldığımız firmalar ve satış yaptığımız müşterilerimiz bilir. Herşeyi peşin olarak en uygun fiyata alıp, en uygun fiyata da müşteriye sunarız. Türkiye’nin en ucuz dijital baskı merkezi iddiamız da bu özelliğimizden kaynaklanmaktadır.

Endüstriyel reklam sektörünün gelişimini nasıl görüyorsunuz? Bu anlamda firma olarak siz farklı ve avantajlı kılan özellikler nelerdir?

İhsan Oruç: Şunun farkındayız. Artık herkes tek bir noktadan her çeşit baskı işlerini çözümlemek istiyor. Her çeşit baskı işlerini çözdürmeyi talep ediyorlar. Biz bu baskı çeşidini yapamıyoruz diyerek geri çekildiğimizde an, o müşteriyi kaybetmeye başlıyorsunuz. Teknolojik olarak firmanızı yenilemediğiniz sürece de yeni müşteri kazanamıyorsunuz. Baskı Center olarak en büyük avantajımız, her çeşit dijital baskıyı en son teknoloji ile yapabilme özelliğimizdir. Bu özelliğimiz sayesinde rekabette bizi her zaman bir adım öne çıkarıyor. Dijital baskı sektöründe sıkça kullandığımız “tartışmasız olacağız” sözüne kullandığımız yenilikçi teknolojilerle sahip çıkmış oluyoruz. Dijital baskı ve reklam sektörünün ülkemizde ve dünyada geleceği parlak bir sektördür. Sektörde iş olanağı daima mevcuttur. Tek eksiğimiz malzeme tedariği konusunda yerli üretimimizin olmamasıdır. İşlediğimiz ürünlerin % 90’ı ithalat malzemedir. Burada firma olarak temkinli duruyor, doğru zamanda doğru yatırımı yapıyoruz. Tabiri uygunsa “ayağımızı yorganımıza göre uzatıyoruz”

Bu başarınızı ülke geneline yaymayı düşünüyor musunuz?

İhsan Oruç: 2019 yılı başı itibariyle yeni makine yatırımlarımız olacak. Üretim kapasitesi artışı ile beraber ülkemiz genelinde dijital baskı sektöründe bir ilk olarak bayilik ağı kuracağız. Hedefimiz 81 ilde ve yurt dışında bayimiz olmasıdır. Altyapı çalışmalarımızın sonuna geldik. Halihazırda bazı illerde bayi gibi çalışan firmalar mevcut. Dijital baskıda sadece baskı hizmeti vermiyoruz. Altyapı olarak dikiş, kaynak gibi baskı sonrası hizmetlerimizde mevcut. Bizimle çalışan reklamcı veya reklam ajansları Baskı Center’da işlerini yaptırarak müşterilerine hazır olarak teslim edebiliyorlar. Baskı sonrasına yönelik bu hizmetimiz müşterilerimizin nazarında bizi vazgeçilmez kılıyor.

Son olarak sektöre vermek istediğiniz bir mesajınız var mı?

İhsan Oruç: Herşeyden önce işimizi severek, özen göstererek yapıyoruz. Aslında bizimkisi bir aşk hikayesidir. Herkesi Türkiye’nin en büyük ve ucuz dijital baskı merkezi olana Baskı Center ile çalışmaya davet ediyorum.

Print Friendly, PDF & Email