Baskı Center İhsan Oruç: “Panik yapmaya gerek yok işler yoluna girer”

İhsan Oruç: “Pandemi hayatımızda birçok şeyi değiştirdi. Ticari hayatta da bazı değişimler oldu. Yeni normalle birlikte arz-talep dengesi yeniden oluşmaya başladı”

Ticari hayatın içinde inişli – çıkışlı grafikler her zaman yaşanmaktadır. Ancak yaşanan pandeminin ekonomik etkileri dünya için oldukça ağır oldu. Pandemi hayatımızda birçok şeyi değiştirdi. Ticari hayatta da bazı değişimler oldu. Yeni normalle birlikte arz-talep dengesi yeniden oluşmaya başladı. Ticari hareketliliğin yansımalarının görüldüğü bugünlerde Baskı Center Dijital Baskı ve Reklam Malzemeleri İhsan Oruç’a önümüzdeki döneme ilişkin bazı sorular yönelttik.

Yaşanan pandemi sürecinin etkilerinin azaldığı bir dönem içine girdik. Piyasalardaki arz talep dengesi oluşmaya başladı. Piyasalara ait sizin izlenimleriniz nelerdir?

İhsan Oruç: Baskı Center olarak sektördeki 25 yılı Ticari hayatın için de 40 yılı aşan sektör tecrübelerimiz ışığında içinde bulunduğumuz duruma benzer zamanlar yaşadık. Geçmişe bakıldığında en ağır krizlerin bile geri dönüşlerinin çok hızlı gerçekleştiğini biliyoruz. Mevcut pandemi sürecinde oluşan ekonomik göstergelerdeki düşüş eğiliminin tamamlandığını, yatay süren hareketin ardından yukarı yönlü bir hareketlenme beklemekteyiz. Her ticari işletmenin önemli sorumlulukları vardır. Öncelikli hedef şirketi ayakta tutmak, ayakta duran şirketi büyütmektir. Bu dönemde ayakta kalmayı başaran firmaların şu an yapması gereken ise büyümek için yatırım yapmaktır. Yaşadığımız pandemiyi, ülkemizi ve dünyadaki ekonomik gelişmeleri her an çok yakından takip ve analiz ederek, olası her senaryoya karşı hazırlıklı olmaya devam etmeliyiz. Milyarlarca insan kendisini ev izolasyonuna alırken, milyonlarca işletme kapılarını kapattı ve dünya bir anda adeta durma noktasına geldi. Bugün ise yeni normalleşmenin adımlarının atıldığı günleri hep birlikte yaşıyoruz. Pandemiye ilişkin gelecek haberler ekonomik göstergeleri bir anda hızlı bir şekilde yukarıya taşıyacaktır. Bu nedenle krize olduğu kadar kriz sonrasına hazır olmak zorundayız. Fakat vergilerdeki artış belimizi bükmekte olup sektörün temsilcilerinin bir araya gelerek bu olumsuz durumu Ticaret Bakanlığı nezninde dile getirmeleri hükümet tarafından reklam sektörünü teşvik edecek adımların atılması sağlanmalıdır. Örneğin dövizin artması da sektörümüz için ciddi bir sorundur. Dövizin artışı engellenemiyorsa, devletimiz bizlere kolay ihracatın kapılarını açmalıdır. Biz firma olarak Avrupanın çeşitli ülkelerine ufak çaplı ihracatlar yapmaktayız. Özellikle Avrupa’da yaşayan ve bu işi yapan Türkler bizlerden işlenmiş basılmış malzemeler talep ediyorlar. Örneğin folyoyu ithal ediyorsak işleyip baskılı hale getirip ihraç da edebiliyoruz. Sektör özellikle Avrupa ülkelerine açılmalıdır. İnanıyorumki ithal ettiğimizden fazla ihracat yapabilir ve ülkemize döviz kazandırabiliriz.

Son dönemde satışına yoğunlaştığınız ürün grupları hangileridir?

İhsan Oruç: Pandemi ile birlikte özellikle folyo ve laminasyonlu ürün guruplarında sosyal mesafe etiketlerini çok yoğun olarak üretmekteyiz. Diğer duran iş kollarındaki kaybımızı sosyal mesafe etiketleri uyarı ve ikaz etiketleri ile kapatmaya çalışmaktayız ve bunları da hem Yurtiçine hem Türki Cumhuriyetlerine hemde Avrupa’nın çeşitli ülkelerine göndermekteyiz.

Pandemi nedeniyle bu sene sektörümüzle ilgili fuarlar gelecek yıla ertelendi. Bu kararı nasıl değerlendiriyorsunuz?

İhsan Oruç: Fuarlar bizler için yeni müşterileri yeni tedarikçileri ve sektördeki yenilikleri tanımamızdaki en büyük organizasyonların başında geliyor. Bilindiği üzere halen pandemi sürecinin içindeyiz. Herkes tarafından bilindiği üzere bu dönemde özellikle maske, mesafe ve hijyen son derece önemlidir. Bu kriterlere azami ölçüde dikkat edildiği sürece hastalık seyrinin azaldığı uzmanlar tarafından ifade ediliyor. Böyle bir dönem içinde insanları bir araya getirmenin sağlıklı olmadığını düşünüyorum. Bu anlamda fuarlarla ilgili olarak görüşlerimizi organizatörlere ilettik. Dolasıyla içinde bulunduğumuz ortamda fuarların ertelenmesini doğru buluyorum.

Fuarların olmadığı bu dönemde satış ve pazarlama politikanızda bir değişiklik olacak mı? Bu dönemde farklı bir çalışma yapmayı düşünüyor musunuz?

İhsan Oruç: Baskı Center olarak sektörde 25 yılı aşan sektörel tecrübesi, bilgi birikimi, sektörde edindiği iyi ilişkiler, teknik ve finansal gücü sayesinde ihtiyaçları öngörerek her zaman sektörümüzü daha ileriye taşıyacak çözümleri pazara sunmayı misyon edinmiştir. Fuarlar bizler için sektörümüzle buluşma ve bilgi paylaşımı açısından son derece önemlidir. Zorunlu sebeplerle bu yıl fuar olmaması sebebiyle satış ekiplerimiz ve hemen hemen her şehirdeki müşterilerimiz aracılığıyla daha fazla müşteri ziyaretleri gerçekleştirip, çözümlerimizi buluşturmaya devam edeceğiz. Baskı Center olarak, son dönemde ötelenen yatırım kararlarına rağmen öngörülü satış politikamız, finansal gücümüz, teknik ve satış altyapımız ile bu süreci başarılı bir şekilde yönetiyor ve bu başarıyı tüm müşterilerimize taşıyarak ilerlemeye devam ediyor ve yeni yatırımlar yapıyoruz.

Son olarak sektöre vermek istediğiniz bir mesajınız var m?

İhsan Oruç: Baskı Center olarak pandemiyle ilk karşılaştığımızda soğukkanlılığımızı koruyarak, hızlı bir şekilde durum değerlendirmesi yaptık, planlarımızı devreye aldık. Güçlü finansman yapımız, güçlü organizasyonel yapımız, güçlü insan kaynağımız, güçlü imalat yeteneğimiz ve her türlü duruma dair senaryolarımızın hazır olması nedeniyle, Baskı Center olarak krizlere karşı güçlü bir yapıya sahibiz. Her bir meslektaşımızda, içinde bulunduğumuz koşulların geçici olduğu bilinciyle hareket etmesini, piyasalardaki iyileşmenin hızlı bir şekilde gerçekleşeceğini bu geçişe hazır olmalarını tavsiye ediyorum. Ayrıca sektörün tedarik imalat ve satışta tamamen peşin alış verişe dönmesi gerektiğine inanıyorum. Hiçbir firma müşterilerinin finansını sağlayarak bir noktaya ulaşılamaz. Sektörümüz ne zaman nakit alışverişe döner ise o zaman toparlanma daha hızlı olacaktır. Baskı Center olarak peşin alır peşin satarız başımızı ağrıtamayız. Bu sektörde Baskı Center’ı tanıyan herkes bunu bilir üzerine basa basa tekrar söylüyorum bu sektörde vadeli alışveriş kalkmalıdır.

Print Friendly, PDF & Email