Met Etiket, Tekstil Pazarına Yönelik Ürün Portföyünü Genişletti

Lightbox kumaşları ile tekstil pazarına giriş yapan Met Etiket, son dönemde bünyesine kattığı ürünlerle tekstile yönelik ürün portföyünü genişletti.

Yaklaşık 3 yıl önce Lightbox kumaşları ile tekstil pazarına giriş yapan Met Etiket, son dönemde bünyesine kattığı ürünlerle tekstile yönelik ürün portföyünü genişletti. Firma, Duowall markalı duvar kumaşları ile pazarda ayrıcalık oluşturmayı hedefliyor. Bir diğer yeni ürün Expa-TEX Toz-Şeker Transfer Baskı Makinesi ve Kurutma Sistemi ile hiçbir kalıp veya ikinci bir işlem gerektirmeden çok hızlı bir şekilde pet film üzerine baskıdan sonra sıcak pres yardımıyla ürüne direk transfer yapabilme imkanı sağlıyor. Met Etiket şirketinde yaşanan yeniliklerle ilgili olarak Ersin Kibar sorularımızı yanıtladı.

Met Etiket olarak her geçen gün ürün portföyünüzü genişletiyorsunuz. Bu doğrultuda son olarak bünyenize kattığınız ürünler hakkında bilgi verir misiniz?

Ersin Kibar: Met Etiket olarak kağıt grubunda blueback, megalight, citylight gibi ürünlerde devamlı stoklarımızda güncelliğimizi koruyarak satışlarımızı yoğun bir şekilde devam etmektedir. Sektörümüzde kağıt denildiğinde ilk akla gelen isim olarak Met Etiket hafızalara yerleşmiştir. Bu bağlamda kâğıt grubunda iddialı bir şekilde devam ediyoruz. Dünyada sadece bir firmanın ürettiği ve uzun yıllardır Türkiye’de sadece Met Etiket’in distribütörü olduğu ‘Pretex’ Arkadan ışıklı Döner Pano Kâğıtları (Megalight Kâğıdı) sektörün yanlış bildiklerini düzeltmeyi ve doğru ürünün doğru kullanıcıyla buluşmasını hedefliyoruz. Pretex ürünlerinin alternatifleri çıktı ama onların amaca uygun olmadıklarını görüyoruz. Blueback (Billboard) kâğıdımız ve yine distribütörü olduğumuz Vilaseca marka raket kağıdı (City light paper) ile devamlılığı sağlamaktan taviz vermiyoruz.

Dünya pazarında tekstil ürünlerine yönelimin artış içinde olduğunu gözlemleyerek bu alandaki ürün gruplarına yoğunlaşmaya başladık. Son iki yıldır büyük yol kat ettiğimiz kalite ve fiyat avantajları ile sektörde tercih edilen bir ürün olan Duotex Lightbox Kumaşları ile pazardaki yerimizi aldık ve ardından duvar tekstil kumaşlarına yönelik adımlar attık. Bu doğrultuda üretici firma ile birlikte geliştirdiğimiz DUOWALL markası ile yaz ayı itibari ile satışlarına başladığımız Tekstil Bazlı Duvar Kumaşlarına şimdiden büyük ilgi gösterilmektedir. DUOWALL, arka yüzeyi kumaş yapılı olduğundan, duvar dekorasyonları için kolayca yapışır ve değişimi sırasında iz bırakmadan sökülebilir. Çok yeni bir ürün olmasına rağmen ürünün parlaklığı sayesinde üreticiler tarafından oldukça benimsendi. Güzel geri dönüşler almaktayız. Bu anlamda sunduğumuz ürünlerle yakaladığımız başarıdan dolayı son derece memnunuz.

Mevcut ürün gruplarımız dışında 2021 yılında farklı ürünlerle ön plana çıkmaya devam ediyoruz. Son olarak ise Toz Şeker Transfer Baskı Makinesi olarak bilinen EXPA-TEX dijital tekstil baskı makinelerinin ithalatına başladık. Bu makineler tekstil sektöründe herhangi bir kalıp veya ön işlem gerektirmeden pet film üzerine yapılan baskının, sıcak pres ile kumaş üzerine aktarılması işlemidir. Bilindiği gibi dijital tekstil pazarı çok hızlı bir değişim ve gelişim içindedir. Bu anlamda en son teknoloji olarak sunulan Expa-TEX Toz-Şeker Baskı Makinesi, müşterinin baskılı ürün ihtiyacını hızlı bir şekilde ve çok daha canlı baskılarla kısa sürede elde etmesine imkan tanıyor. Bundan önceki uygulamalarda bu baskı dökümanını elde etmek için kağıdın birçok işlemden geçmesi gerekiyordu. Bu hem iş gücü kaybına yol açmakta, hem de zaman olarak uzun sürelerde yapılmaktaydı. Şekerli Transfer Makinesi ise, hem baskıyı, hem şeker (yapıştırma tozu) uygulamasını aynı anda yapabilmektedir. Daha sonra sıcak pres ile 10 saniye gibi kısa bir sürede istenilen kumaş üzerine görselin transfer işlemini gerçekleştirerek ürünü hızlı teslim imkânı sunmaktadır. Bu makinenin satışlarına başladığımızdan bu yana oldukça talep aldık. Özellikle bu makinelerle ilgili yurtdışına ihracatlarımız da başladı. Bu makinelerin aynı zamanda kullandığı mürekkep, pet film ve şeker tozu gibi sarf malzemelerinin satışını da yapmaktayız.

Ersin Kibar:  Bununla birlikte 2005 yılından beri Türkiye’de G.Kore menşeli Starflex firmasının tek yetkili distribütörlüğünü yapmaktayız. Türkiye’de tabela germe brandalar denildiğinden ilk akla gelen isim 680 gr. Starflex SF-500 ve SF-1000 serisidir. Kalitesi, saydamlığı ve yüzey parlaklığı sayesinde kurumsal firmalar tarafından en çok tercih edilen ürünlerinden biridir. Halen devam eden projelerde son yıllardır Starflex SF serisi ışıklı tabela vinili ve onunla uyumlu translucent folyo kullanım satışları devam etmektedir.

Starflex SF Tabela Brandaları, malzemenin dayanıklılığı içine sedef parçacıkları katılarak ışık geçirgenliği sağlandığından açık hava reklamcılığındaki ışıklı tabelalarda kullanılmaya başlandı. Böylece geniş ebatlı ve uzun metrajlı panoların vazgeçilmez zemin malzemesi olmuştur.  Zemin malzemesi olarak kullanılan akrilik tabakaların sınırlı olan ebatlarından dolayı ek yapma zorunluluğu ve de geniş ve uzun panolarındaki kırılganlığı totem uygulamalarında 15m gibi bir yükseklikte olan kasetin maruz kalacağı rüzgâr basıncına dayanmaması gibi nedenlerden dolayı branda kullanımı artmıştır. Starflex SF-500 ve SF-1000 müşterilere bu konuda avantajlar sağlamaktadır. Son zamanlarda müşterilerimizin taleplerini de göz önünde bulundurarak, SF-500 serisinin daha ince gramajını rekabetçi koşullarda yaz aylarında piyasaya sunmayı hedefliyoruz.

Kendi markamız olan kalite çizgisini koruyarak ürettirdiğimiz M-Flex ürünlerinde düşük gramaja sahip lamine vinil ve standart 400gr lamine viniller, arkası siyah, çift taraflı, dökme ve mesh gruplarını da müşterilerimize sunmaya devam ediyoruz.

Kendinden yapışkanlı ürün grubunda; doğa dostu yapışkan özelliğine sahip ekonomik baskı folyolarında Portekiz menşeli DECAL ürünlerini, kesim folyolarında yıllardır distribütörlüğünü yaptığımız MACtac firmasının ürünlerini, Avrupa standartlarında üretim yapan bir firmanın ürünlerinden EUNOMIA ekonomik baskı folyosunu ve VESTAWAY One Way Vision ürünlerini tedarik etmekteyiz.

Yine Makine parkurumuzda Expada adıyla ürettirdiğimiz eco-solvent, UV geniş format baskı makinelerimizin satısına devam etmekteyiz. Baskı sonrası tamamlayıcı ürünler olan yarım kesim etiket makinemiz, selefon ve laminasyon makineleri ile ilgili satışlarımız devam etmektedir. Ayrıca gecen senenin sonlarına doğru Duvar Kağıdı Kesim makinelerinin satışlarını gerçekleştirmiştik. Bu sene de bu makinelerle ilgili olarak çalışmalarımız devam edecektir.

 Met Etiket, Ambalaj Sektörüne Yönelik Yeni Yatırımlar Gerçekleştirmeye Devam Ediyor

Met Etiket, sadece reklam sektöründe değil, matbaa ve ambalaj sektöründe de büyümeye devam etmektedir. Pandemi etkisinden sonra online ticaretin yaygınlaşması ve kargo hizmetlerindeki ivmelenme, ambalaj tüketimini hatırı sayılır bir noktaya ulaştırdı. E-ticaret trafiğinde yaşanan canlanma ambalaj sektörüne olan talep patlaması ile birlikte Met Etiket,  yeni yatırımlar yapıp hem istihdam yarattı hem de büyüme sürecine devam etti.

Üretim hattına kurmuş olduğumuz dilimleme makineleri ile yurt dışından ithalatını yaptığımız BOPP Selefon malzemeleri müşterilerin isteklerine göre uygun ebatlarda dilimlenerek satışlarını gerçekleştirmekteyiz. 2021 yılı için hedefimiz, yeni ürünlerle birlikte yüksek kalitede hizmet sunma anlayışıyla ambalaj sektörüne yatırımlar yapmaya devam ederek hem katma değer hem de istihdam yaratmayı sürdürmektir.

 

Geçtiğimiz yıl pandemi sebebiyle ertelenen SIGN İstanbul Fuarı, 2 yıl aradan sonra tekrar sektörle buluşacak. Sizin fuara ilişkin düşünceleriniz nelerdir?

Ersin Kibar: Açıkça söylemek gerekirse SIGN İstanbul’da bir talep patlaması yaşanacağını düşünüyorum. Bir yılı aşkın süredir pandemi ile yaşıyoruz. Aşının hızlı uygulanmaya başlanması ile birlikte Eylül ayından itibaren hareketlilik ön plana çıkacaktır. Pandemi ile eski alışkanlıklarımızın birçoğunu bir kenara bırakmayı öğrendik. Bu dönemde kullanıcı ve yatırımcılar teknoloji takibinden oldukça uzaklaşmıştı. Bu sebeple fuarda ziyaretçilerin çok güzel ürünler göreceğini ve yeni fikirlerle yatırıma yöneleceklerini ve aradan geçen iki yıl nedeniyle sektörle ilgili tüm kuruluşların fuarı mutlaka ziyaret edeceklerini düşünüyorum. Pandemi döneminde olmasına rağmen son dönemde farklı sektörlerde yapılan fuarlardan aldığım bilgiler ışığında ziyaretçilerin ilgisinin yüksek olduğunu öğrendik. Dolayısıyla her sektörde yeni teknolojiye ulaşma heyecanı yaşanıyor. İçinde bulunduğumuz endüstriyel reklam ve dijital baskı teknolojileri sektöründe de bu heyecanın fazlasıyla yaşanacağını düşünüyorum. Met Etiket olarak bu önemli organizasyonda yerimizi aldık. 9-11 Eylül 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecek SIGN İstanbul Fuarı’ndaki standımıza dostlarımızı bekliyor olacağız.

Son olarak sektörümüze yönelik vermek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Ersin Kibar: Hem ekonomik hem de psikolojik olarak zor bir süreçten geçiyoruz. Yeni dönemle birlikte kalitenin daha fazla ön plana çıkarılması gerekiyor. Fiyat odaklı rekabet beraberinde kalite çıtasını da bir alt kademeye indirdi. Bu fiyatların altında zaten piyasada ürün yok. Dolayısıyla fiyat rekabeti en dip fiyatları getirdi. Şimdi ise kaliteyi artırmak zamanıdır. Müşterilere kaliteli ürünün avantajlarını iyi anlatmak gerekiyor. İhtiyaçlar doğru belirlenip, yatırımlar doğru firmalardan yapılmalıdır.

 

 

Pınar Aras: “Met Etiket olarak, müşterilerimize butik hizmet sunmayı ve bu sayede satışın para alışverişine değil temelde insan ilişkilerine dayalı olduğunu hem müşterilerimize hem de tüm dijital  sektörüne göstermeyi hedefliyoruz. Dolayısıyla sadece sattığımız malzemenin değil, kurduğumuz her cümlenin de arkasındayız.”

 

 

 

 

 

 

Berkay Uymaz: “25 yıllık tecrübemiz ile Met Etiket ekip üyeleri olarak lightbox ve duvar kumaşında müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutuyoruz. Bu doğrultuda lightbox ışıklı kumaş ile duvar kumaşı sektöründe varlığımızı her gün bir üst düzeye taşıyoruz”

Print Friendly, PDF & Email