Met Etiket Yönetim Kurulu Başkanı Serkan Araz: “SIGN İstanbul’daki Satış Hacmi Gelecek İçin Umut Oldu”

Met Etiket, SIGN İstanbul’dan memnun ayrıldı. 21-24 Eylül tarihleri arasında İstanbul TÜYAP Fuar Merkezi’nde düzenlenen fuara katılan Met Etiket, yerli ve yabancı ziyaretçilerle buluştu. DUOWALL duvar kumaşları, DUOTEX lightbox kumaşları, DTF Baskı Makinesi, 10 renk Epson eko solvent baskı makinesi, kendinden beslemeli EXPACUT A3 kesici, STARFLEX ışıkla branda, EXPADA eko solvent baskı makinesi ve HORİZON kapak takma makinesi Met Etiket standında yer alan başlıca ürünler oldu. Met Etiket Yönetim Kurulu Başkanı Serkan Araz, fuar sonrasında sorularımızı yanıtladı.

 SIGN İstanbul Fuarı’na başarılı bir şekilde tamamlandı. Bu yılda standınızda misafirlerinizle bir araya gelme fırsatı buldunuz. SIGN İstanbul 2023 Fuarı’na ilişkin görüş ve düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?

Serkan Araz: Bu sene ekonomik daralmadan kaynaklı SIGN İstanbul fuarının katılımcı firmalar açısından verimli geçmeyeceğine dair şüpheler çok fazlaydı. Fakat ziyaretçi müşterilerimiz resmen ters köşe yapıp sektöre dair umutları tekrardan yeşerttiler. Fuar sonrası şunu gözlemledik, biz dahil bir çok katılımcı firma bu fuardan yüzleri gülerek ayrıldı. Malzeme ve makine satışları ciddi bir umut oldu.

SIGN İstanbul Fuarı’ndaki standınızı ziyaret eden misafirler, hangi teknoloji ve ürünlerinizi standınızda gördü?

Serkan Araz: Standımızı ziyaret eden müşterilerimiz UV ve Latex baskı teknolojisi haricinde solvent baskı teknolojisine de uyumlu olan kanvasa da alternatif teşkil eden polyester ve koton seçenekli DUOWALL duvar kumaşlarımızı, DUOTEX light box kumaşlarımızı, DTF baskı makinelerimizi, 10 renk EPSON eco solvent baskı makinemizi, kendinden beslemeli EXPACUT A3 kesim makinelerimizi, STARFLEX ışıklı brandalarımızı, EXPADA eco solvent baskı makinemizi ve  fark yaratan bir ürün olan HORİZON kapak takma makinemizi görüp inceleme fırsatı buldular.

Ziyaretçilerin büyük bir bölümü fuarda yenilik arayışında oluyor. Sizin fuara özel sunduğunuz yenilikler oldu mu? Bu yeniliklere ziyaretçilerin ilgisi nasıldı?

Serkan Araz: Fuarda, SIGN İstanbul fuarı öncesi bayilik sözleşmesini yaptığımız renk gamutu genişliğiyle, fotoğraf kalitesinde baskısıyla ön plana çıkan 10 renk EPSON eco solvent baskı makinemizi sergiledik; ilgi inanılmazdı. Ayrıca yine fuara özel getirdiğimiz duvar folyomuzu ve fark oluşturan teknolojisiyle çok küçük ebatlardan 5 CM kalınlığa kadar kitap kaplama işini yapmasıyla öne çıkan klasmanında açık ara en iyisi olan HORİZON kapak takma makinemizi müşterilerimizin beğenisine sunma fırsatı bulduk. Kaliteleriyle cezbeden yeni ürünlerimize olan ilgi bizleri fazlasıyla memnun etti.

Fuar ziyaretçisini değerlendirmek isterseniz yurt içi ve yurtdışı noktasında nasıl buldunuz? Yurtiçi ağırlıklı hangi bölgelerde ziyaretçi aldınız?

Serkan Araz: Yurt dışından Çinli tedarikçiler ile malzeme tedariği noktasında görüşmeler yaptık. Kıbrıs, Azerbaycan, Almanya ve Irak gibi ülkelerden gelen ziyaretçilerimizle daha çok malzeme içerikli verimli ve sonuç odaklı görüşmeler gerçekleştirdik. Yurtiçinden ise Konya ve Antep ağırlıklı olmak üzere Ankara, İzmir, Mersin, Sakarya, Çorum, Diyarbakır ve Balıkesir’den gelerek malzeme ve makinelerimiz ile ilgilenen ziyaretçilerimiz oldu.

SIGN İstanbul Fuarı’nın sektör üzerindeki etkisi hakkında neler söylemek istersiniz? Fuarın sektör açısından öneminden bahseder misiniz?

Serkan Araz: Her fuar yeniliklerin takip edilmesi, sergilenen ürünlerle ilgili kullanıcılara bilgi verilmesi, sektördeki gelişmelerin öğrenilmesi, yeni müşterilerle tanışma imkanı bulunması, şirket imajının tanıtımı açısından yararlı olmaktadır. SIGN İstanbul fuarı her sene olduğu gibi bu senede istenilen imkanları bizlere sunması açısından önemini korumaktadır.

Fuara özel satış ve satışa yönelik görüşmeleriniz sizi memnun etti mi? Fuar ziyaretçilerinin gerçek profesyonel ve beklentileriniz doğrultusunda olduğunu düşünüyor musunuz?

Serkan Araz: Daha önceki senelere kıyasla özellikle makine satışlarımız oldukça verimliydi. Bunun yanı sıra ürün portföyümüze eklediğimiz duvar folyomuz ve var olan Duowall duvar kumaşlarımıza olan ilgi bizleri ziyadesiyle memnun etti. Evet gelen ziyaretçilerin %90’ı ne istediğini bilen profesyonellerden oluşuyordu.  Bu durum bizim gibi fuar katılımcılarının işini fazlasıyla kolaylaştırdı.

2023 yılını son çeyreğine girmiş bulunmaktayız. Son çeyrekle birlikte piyasalarda olumlu bir hareketlenme öngörüyor musunuz?

Serkan Araz: Sektörümüzde yılın son çeyreği genellikle en hareketli olduğumuz dönemdir. Dolayısıyla sektörümüzün SIGN İstanbul fuarında kazanmış olduğu olumlu ivmenin sene sonuna kadar artarak devam edeceğini düşünüyoruz.

Son olarak fuar vesilesiyle endüstriyel reklam sektörüne vermek istediğiniz bir   mesajınız var mı?

Serkan Araz: İnovatif çözümlerin ve bu anlamda gelecek yeniliklere açık olmanın farklı bir bakış açısı kazandıracağı gerçeğini göz ardı etmeden sektörümüzü büyütmek bizlerin olduğu gibi tüm firmaların da ana hedefi olmalıdır.

Print Friendly, PDF & Email