Vira Dijital Genel Müdürü Barkın Övünç: “Geleceğe umutla bakıyoruz”

Barkın Övünç: “Hayat doğal akışına dönecektir. Biz geleceğe umutla bakıyoruz. Tedbiri elden bırakmadan, gerek özel hayatımızı, gerekse ticari faaliyetlerimizi sürdürmeye devam edeceğiz”

 

Vira Dijital Genel Müdürü Barkın Övünç, Dijital Teknik Dergisi’nin değerlendirme sorularını yanıtladı.

2021 yılının son çeyreği, döviz kurlarındaki dalgalanmalar nedeniyle oldukça zorlu geçti. Ancak alınan önlemler neticesinde kurlardaki tansiyon düşürüldü. 2021 yılına ait sizin bir değerlendirmenizi alabilir miyiz?

Barkın Övünç: Serbest piyasa kuru uygulanan ekonomilerde kur dalgalanması doğal olarak karşılanabilir, ancak bu kadar ciddi marjlarda yükseliş ve inişler piyasaları çok ciddi zararlara uğratabileceği gibi, sarsılan güven ortamının yeniden tesis edilebilmesi oldukça zordur. Global olarak yaşanan sıkıntıların farkındayız, ancak global pazarlara entegre olan ekonomilerde, genel ekonomi yönetimi anlayışının dışında alınan ekstrem kararlar, bu dalgalanmaların en büyük sebebidir. Buradan kendi adımıza 2021 yılında nakit satış politikamızın ne kadar isabetli bir karar olduğu sonucuna vardık. Faaliyetlerimizi bu doğrultuda tesis ettiğimiz için, kur dalgalanmaları firmamız açısından satışlarda yaşanılan düşüş neticesinde kısa dönemli negatif etki yaratmıştır. 2021 yılının genelinden firmamız adına memnunuz.

Artık pandeminin etkilerinden çıkılmaya ve daha çok ticaret konuşulmaya başlandı. Sizin bu konudaki düşünceleriniz nelerdir?

Barkın Övünç: Hayat doğal akışına er ya da geç dönecektir. Ticaret bu akışın en önemli aktörlerinden biridir. Biz geleceğe umutla bakıyoruz. Tedbiri elden bırakmadan, gerek özel hayatımızı, gerekse ticari faaliyetlerimizi sürdürmeye devam edeceğiz.

Yıl içinde yoğunlaştığınız ve piyasada tarafından daha fazla talep gören ürünleriniz neler oldu? Bunun yanında 2022 yılında sektöre yenilik noktasında sunduğunu ürünler oldu mu?

Barkın Övünç: Dijital baskı mürekkepleri, ürün yelpazemiz içerisinde en fazla talep gören ürünler. Burada çok geniş bir yelpazemiz var ve tamamı yoğun olarak tüketilmekte. Bunun yanısıra yeniden ithalatına başladığımız baskı vinilleri ciddi talep görüyor. Yenilik noktasında, dijital tekstil baskıda kullanılan florasan süblime mürekkeplerimiz ve deri baskısı için özel olarak geliştirilen UV mürekkeplerimiz mevcut ve yoğun talep görmekte.

Dijital baskı teknolojilerinin kullanım alanlarının yaygınlaşmasının firmanıza ve satışlarınıza olumlu etkileri oldu mu?

Barkın Övünç: Her geçen gün endüstriyel baskı alanında Dijital Baskı Teknolojilerinin kullanım miktarı artıyor ve gelişim gösteriyor. Doğrudan bu alan da faaliyet gösteren her firma gibi, bizim de ürün yelpazemizde bulunan uygun ürünlere olan talep artmakta.

Her ürünü satmak yerine, belli ürün gruplarında yoğunlaşan firmaların daha fazla başarılı olduğunu ifade ediliyor. Sizin bu çerçevede düşünceleriniz nelerdir?

 

Barkın Övünç: Bu kesinlikle katıldığımız bir görüş ve biz de faaliyetlerimizi bu doğrultuda yönlendiriyoruz. İhtisaslaşmak ve yoğunluğu belli noktalarda toplamak, hem profesyonel destek verebilmek hem de faaliyet konunuzda uzmanlaşabilmek için çok önemli.

 

Geçtiğimiz Eylül ve Aralık ayında sektörümüzle ilgili fuarlar düzenlendi. Fuarlarla ilgili düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?

Barkın Övünç: Biz hem Sign İstanbul, hem de Fespa Eurasia fuarına katıldık. Her iki organizasyondan da maksimum faydayı sağladık. Uzun bir aradan sonra düzenlenen organizasyonlarda, firmamız ürünlerini oldukça başarılı şekilde tanıtma imkanına kavuştu. Bu vesile ile her iki fuarıda düzenleyen kurumlara ve kıymetli mensuplarına, göstermiş oldukları yakın ilgi, yardım ve hizmetleri sebebiyle teşekkür ederiz.

Dergi okuyucularımız için satış ve pazarlamasını yürüttüğünüz ürünler hakkında bilgi verir misiniz?

Barkın Övünç: Dijital Baskı Mürekkepleri alanında Güney Afrika menşeili NUtec Digital Ink firmasının temsilcisiyiz. Çevreye duyarlı, yüksek kaliteli endüstriyel ürünler üreten NUtec dünyaca tanınan en önemli üreticilerden bir tanesi. Bir çok makine üreticisi için OEM üretim yapan firmanın ürün gamı çok geniş ve Vira Dijital olarak bu ürünleri gerek ülkemizde gerekse civar ülkelerdeki kullanıcılara ulaştırmaktan oldukça memnunuz.

Bunun yanısıra baskı ve reklam folyoları gamımızda Oracal ve Frimpeks firmalarının bayisiyiz. Dijital baskılık Kanvas alanında Liteks firmasının Pesent’e markasının bayiliğini yapıyoruz. Kendi ithal ettiğimiz Vinillerimiz yelpazemizde hatırı sayılır bir pay alıyor. Ayrıca Akrilik levha ve Dekota satışı yapıyoruz. Yine dijital baskı mürekkepleri yelpazemizde Amerika menşeili Triangle INX firmasının spesifik ürünleri mevcut.

2022 yılına yönelik endüstriyel reklam ve dijital baskı teknolojileri sektörüne vermek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Barkın Övünç: Tüm sektör mensuplarına ve size öncelikle sağlıklı bir yıl diliyorum. İşlerinizde başarı ile buluştuğunuz, bol kazançlı ve sevdiklerinizle daha fazla vakit geçirebileceğiniz bir yıl olur umarım.

Print Friendly, PDF & Email